Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




přednáška 13

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (527 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Objeví-li se po připojení referenčního signálu na obrazovce průběh dle c), sonda je nedokompenzovaná. Kompenzační kapacitu je třeba zvětšit tak, aby bylo opět dosaženo průběhu dle a).

Dvoukanálový osciloskop

V technické praxi se velmi často vyskytují situace, kdy je třeba sledovat časový průběh dvou nebo více signálů současně. K těmto měřením se užívá dvoukanálový (nebo vícekanálový) osciloskop. V našich úvahách zůstaneme u osciloskopu dvoukanálového.Jeho blokové a funkční schema (obr. 13) vychází z topologického uspořádání osciloskopu jednokanálového, je však doplněno jednotkami, které koordinují funkci tak, aby byly zaznamenána dva sledované signály.

Ve vertikálním kanálu jsou dva vstupní děliče. Každý je přiřazen jednoznačně jednomu vstupnímu signálu. Vstup následujícího vertikálního zesilovače je přepínán, neboť tento člen je již sdílen společně. Přepínač P4 připojuje na jeho vstup střídavě signály z vstupních děličů. Způsob a frekvence tohoto přepínání je zvolena přepínačem režimů (P5).

Pokud je P5 v poloze I, pracuje P4 v tzv. střídavém režimu (ALT), kdy v celých sudých periodách časové základny obsluhuje vertikální zesilovač 2 první kanál (uA) a v celých lichých periodách pak kanál druhý (uB).

Je-li P5 přepnut do polohy II, pracuje P4 v tzv. režimu s přepínáním s pevnou frekvencí (CHOP). Frekvence přepínání je dána frekvencí astabilního klopného obvodu AKO , který pracuje na kmitočtu stovek kHz a generuje logický signál - impulsy se střídou 1:1. V úrovni H pak vertikální zesilovač obsluhuje jeden kanál a v úrovni L pak kanál druhý.

Při střídavém režimu jsou průběhy obou vstupních signálů vykresleny na obrazovce osciloskopu souvislými křivkami. Nevýhoda je však v tom, že ačkoliv jsou oba průběhy na obrazovce nad sebou a mohlo by se zdát, že se jedná o průběhy , jejichž okamžité hodnoty nastávají ve stejném časovém okamžiku, tyto průběhy jsou vůči sobě posunuty o jednu periodu časové základny. Důležitým nedostatkem je i fakt, že případné poruchové signály, které se na jednom kanálu projevují v době, kdy je obsluhován kanál druhý, se vůbec nezaznamenají.

Střídavý režim se vyznačuje tím, že průběhy signálů na obou kanálech jsou složeny z krátkých úseků proložených mezerami. Jejich hustota je však tak vysoká, že naše oko vnímá záznamy na obrazovce jako souvislé křivky. V tomto případě jsou záznamy obou signálů synchronizovány a odpovídají okamžitým hodnotám v určitém čase. Nebezpečí, že by nebyl zaznamenán výskyt poruchového signálu, je minimalizováno (pokud je trvání poruchy kratší než polovina periody impulsů z AKO) nebo dokonce vyloučeno (pokud je trvání poruchy delší než polovina periody impulsů z AKO).

Odlišnost obou režimů je vidět na obr. 14a,b.

Témata, do kterých materiál patří