Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




přednáška 13

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (527 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Je potřeba uvědomit si tuto skutečnost:

Pracuje-li číslicový n - kanálový osciloskop se vzorkovací frekvencí , pak každý kanál je vzorkován frekvencí . Navíc je každý kanál vzorkován v jiném časovém okamžiku,

Způsoby ukládání vzorků do paměti:

Jak již bylo uvedeno, vzorky, tj. dvojice hodnot (hodnota vzorku signálu, čas) se ukládá do akviziční paměti, kde se postupně posouvá, „stárne“ a blíží se k poslednímu paměťovému místu, kde je vždy uložen vzorek nejstarší. Po průchodu celou pamětí je každý vzorek zapomenut.

Posuzujme nyní způsob ukládání vzorků do paměti podle polohy spouštěcího (značkového) impulsu. Jeho polohu lze zadat i do akviziční paměti.

  1. Ukládání normální (k)

Je uloženo k vzorků po příchodu spouštěcího impulsu. Tento způsob tedy není nic nového (stejným způsobem se zobrazuje i průběh analogového signálu analogovým osciloskopem). Všechny vzorky uložené v paměti jsou „mladší“, „aktuálnější“ než spouštěcí impuls (viz. následující obr.)

k = tzv. hloubka paměti

  1. Ukládání zpožděné (k, d)

V paměti se uloží k vzorků, ale s ukládáním se započne až po uplynutí zpoždění, které odpovídá d vzorkům (viz. následující obr.)

  1. Ukládání se záporným zpožděním (tzv. pretiggering)

V paměti se uloží celkem k vzorků. Je možné zadat polohu značky v paměti, která stanoví, kolik procent p z tohoto počtu bude odpovídat vzorkům „starším“ než značka (p.k/100) a kolik procent vzorků bude „mladších“ než značka

[(1-p).k/100] . Starší vzorky pak představují záporné zpoždění.

Ukládání vzorků se záporným zpožděním je operace, která je realizovatelná jen na číslicovém osciloskopu, na analogovém však nikoliv.

Poznámka:

I číslicové osciloskopy mohou pracovat v režimu Yt nebo YX.

Stejně jako v analogových osciloskopech je časová základna spouštěna generátorem spouštěcích impulsů. Tento generátor může být ovládán jednak interně, tzn. že spouštění je odvozeno od některého z kanálů, nebo externě, tzn. z vnějšího impulsního zdroje (vzestupnou hranou nebo sestupnou hranou). Uvedené dvě provozní varianty zahrnujeme do tzv. základního spouštěcího režimu. Patří tam však i spouštění s nastavitelným zpožděním spouštěcího impulsu.

Další způsoby spouštění časové základny jsou již použitelné pouze v osciloskopech číslicových:

  • spouštění impulsem zvolené délky

  • logické spouštění – např. zvolené vstupní signály se považují za signály logické, přičemž rozhodovací úroveň je nastavitelná; ke spuštění dojde při zvolené logické kombinaci vstupních signálů

Velmi důležitou předností číslicových osciloskopů je schopnost dlouhodobé archivace dat, možnost jejich přenosu nebo zaznamenání na přenosné paměťové médium.

Vzorovací obvody

Na následujících schématech (obr. 21, 22) jsou uvedena dvě základní zapojení vzorkovačů osciloskopů. Obě vycházejí z principu upínacích obvodů, jejichž funkce by měla být známá. A tak prostudování funkce vzorkovačů ponecháme na čtenáři. Pro usnadnění práce je připojen schematický nákres užitého jednoduchého upínacího obvodu i s průběhy jednotlivých napětí.

Témata, do kterých materiál patří