Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Článek - krovy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (67.35 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Že vám slova v titulku nic neříkají? Přesto je dobře znáte a dost možná je právě máte nad hlavou. Jedná se totiž o nosnou část střechy, tedy krov, který je jednou z nejpodstatnějších konstrukcí dřevostavby. Vytváří nosnou konstrukci střechy a umožňuje tak zakrytí rodinného domu, aby byl chráněn zejména před povětrnostními vlivy.

Existuje celá řada materiálů na bázi dřeva, ze kterých se krovy vyrábějí. Mezi méně časté varianty patří například skládané I-nosníky či vrstvené dýhové profily, které se používají spíše pro atypická řešení krovů dřevostaveb, a kvůli vyšší ceně se s nimi při výstavbě rodinných domů prakticky nesetkáme.

Nejrozšířenějším materiálem pro stavbu krovu je masivní dřevo v různých stupních technologického zpracování, případně seskládání do požadovaného tvaru. Vznikají tak klasické vaznicové a hambálkové vazby, stále častěji se ale setkáváme, především hlavně díky rychlé výstavbě dřevostaveb, s krovy na bázi dřevěných příhradových vazníků.

Možnost A: Klasická vazba krovu

Krovy klasické vazby se nejčastěji realizují při nástavbách. Jejich výhodou je velká variabilita pro konstrukci a tvar střechy, ale také rozměry jednotlivých profilů, například krokví, kleštin nebo hambálků, které hrají roli při zateplení střechy, kdy si profil dřeva můžeme přizpůsobit podle tloušťky tepelné izolace. Výška vodorovných ztužujících prvků (kleština nebo hambálek) se volí vždy podle účelu využití podkroví – pro účely obytného podkroví je nutné dodržet minimální světlou výšku 2300 mm.

V současné době se s klasickým krovem setkáváme nejčastěji při realizaci nebo rekonstrukci dřevostavby s obytným podkrovím. Pro tento účel krovu se používá nevysušené impregnované dřevo, které bývá chráněno proti dřevokazným houbám a škůdcům. Naopak vysušené dřevo (KVH) se používá na krovy typu nástaveb nebo podkrovních rodinných domů s obytným podkrovím.

Cena krovu je tedy závislá i na použitém dřevě. Pokud nevysušené hranoly ještě impregnujeme, krátíme na určitý rozměr a hoblujeme jejich přesahy, dostaneme se ve výsledku na podobnou cenu jako z hranolů KVH.

Hranoly na vazbu krovu Cena bez DPH Hranoly nevysušené bez impregnace 5 500 – 6 000 Kč / m3 KVH hranoly 9 500 – 10 000 Kč / m3

Cenu krovu může dále navyšovat komplikovaný tvar střechy, vybudování výměn pro střešní okna, vytvoření vikýřů a dalších otvorů, které vyžadují přesnou montáž podle realizační dokumentace.

Navýšení ceny střechy při kompletní realizaci Cena bez DPH Menšího vikýře 15 000 – 25 000 Kč / ks Střešního okna 9 000 – 15 000 Kč / ks

Pro cenu krovu je důležitý také výběr dodavatele – větší firma si bude za realizaci krovu účtovat pravděpodobně více než parta tesařů. Cenu krovu lze orientačně spočítat podle ceny za metr čtvereční půdorysné plochy domu.

Témata, do kterých materiál patří