Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obnovitelne zdroje - zadání

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Obnovitelné zdroje

Německé investice do obnovitelných zdrojů se začínají projevovat poměrně nečekaně. Podle listu The New York Times jsou v některých větrných a slunečných dnech ceny elektřiny v záporných hodnotách. Odběratelé tak zaplatí méně, problémy ale mají výrobci a distributoři, kteří jsou zvyklí reagovat na výkyvy poptávky, a ne počasí.

Negativní cenu energie způsobí stav, kdy nabídka elektřiny přesáhne poptávku. Poptávka po elektřině je zpravidla nižší o víkendech a během svátků, kdy se vyprázdní a zhasnou kanceláře. Objem výroby elektřiny je ale dopředu velmi těžké odhadnout. Větrné elektrárny během průměrně větrného dne vyprodukují 12 % veškeré elektřiny vyrobené v Německu, během velmi větrných dnů jí však dokážou vyrobit několikanásobně víc. Zároveň zde figurují další způsoby výroby elektřiny, a to především uhelné a jaderné elektrárny. Ty nedokážou reagovat dostatečně rychle na výkyvy počasí a výskyt záporných cen na trhu, a tak dochází k přebytku energie a vychýlení nabídky. Tržní cena elektřiny v Německu tvoří jen asi pětinu konečného účtu za energie. Zbytek připadá na daně a příspěvky na obnovitelné zdroje energie nebo provoz přenosové soustavy. Domácnosti tak ze záporných cen profitují jen nepřímo. Znamená to pro ně, že se jim mírně sníží celkový účet. Rozhodně jim ale distributoři neplatí nic navíc.

Největší nevýhodou sluneční a větrné energie je jejich závislost na počasí. "Máme technologii, která nedokáže reagovat na poptávku, reaguje totiž na počasí," řekl Tobias Kurth, výkonný ředitel společnosti Energy Brainpool. Dodal, že řešením by bylo postavit celý systém energií na obnovitelných zdrojích. To momentálně není možné. Německá přenosová síť totiž, podobně jako jinde ve světě, není připravená na zvyšující se objemy energie z obnovitelných zdrojů.

Pomoci by tak mohla regulační opatření. Vláda by například mohla povzbudit zákazníky, aby více využívali elektřinu v době, kdy jí je na trhu přebytek. Zjednodušeně by odběratel mohl dostat nějakou formu pobídky, pokud v daný čas zapne pračku. To stejné by se mohlo týkat i firem, které by energeticky náročné úkoly prováděly v době nízké ceny elektřiny.

Řešením jsou samozřejmě i technologická vylepšení, jako jsou větší baterie nebo lepší přenosová soustava. Společnost RWE navíc pracuje na technologii, která bude schopná předpovídat trendy ohledně větru a zároveň dokáže určit výkyvy poptávky po elektřině. Tím by předešla vytváření přebytku a záporných hodnot elektřiny na trhu.

Zdroje:

Eliška Krenková (2017, 29. prosinec). Obnovitelné zdroje v Německu stlačují ceny elektřiny až do záporných hodnot. Dobrá zpráva pro odběratele ale dělá problémy výrobcům. Hospodářské noviny IHNED.cz. [vid. 2018-1-6]. Dostupné z: http://byznys.ihned.cz/c1-66003390-obnovitelne-zdroje-v-nemecku-stlacuji-ceny-elektriny-az-do-zapornych-hodnot-dobra-zprava-pro-odberatele-ale-dela-problemy-vyrobcum

Témata, do kterých materiál patří