Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Základy ekonomie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (267.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Mimo Řídící radu, složenou pouze z 12 guvernérů národních bank, které se účastní měnové unie, se rozlišuje ještě Všeobecná rada (General Council) složená ze všech 15 guvernérů národních bank členských států EU.

Všeobecná dohoda o clech a obchodu (GATT)8 – Světová obchodní organizace (WTO)

Všeobecná dohoda o clech a obchodu (GATT) byla podepsána v roce 1947. Založilo ji 23 států, které však tehdy realizovaly 80% světového obchodu. V roce 1995 došlo k její transformaci na Světovou obchodní organizaci (WTO). Počet členských států přesáhl 130.

Cílem GATT a nyní WTO je podporovat mezinárodní obchod především v oblasti snižování a odstraňování cel a jiných překážek obchodu.

Vrcholným orgánem WTO je Konference ministrů v níž zasedají ministři členských států. Na nižší úrovní se schází Generální rada. Mimo zasedání těchto orgánů řídí chod organizace sekretariát v čele s generálním ředitelem.

Organizace pro hospodářskou (ekonomickou) spolupráci a rozvoj (OECD)

Organizace pro hospodářskou (ekonomickou) spolupráci a rozvoj (OECD) vznikla na základě úmluvy uzavřené na sklonku roku 1960 transformací z Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci. Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci byla založena v rámci Marshallova plánu na obnovu válkou postižené Evropy. V současné době OECD sdružuje 30 zemí. V zásadě jde o nejvyspělejší země světa. Česká republika byla jako členská země přijata v roce 1995.

Hlavním cílem OECD je diskutovat, rozvíjet a zdokonalovat hospodářskou a sociální politiku svých členů. OECD vydává velké množství analytických a statistických publikací. V rámci OECD dochází ke sjednocování pravidel v hospodářské oblasti, což se projevuje například tím, že český zákon o cenných papírech rozlišuje cenné papíry vydané v členských státech OECD a ostatní cenné papíry. V rámci OECD provádějí členské státy také společnou politiku vůči ostatním států, například v oblasti „praní špinavých peněz“ v daňových rájích.

Nejvyšším orgánem OECD je Rada, která se schází buď na úrovni stálých zástupců u této organizace (nazývaných také velvyslanci) anebo jedenkrát ročně na ministerské úrovni (většinou jde o ministry zahraničí nebo financí). Rada volí každoročně svého předsedu a dva místopředsedy. Rada ustavuje výbory, kterých je v současné době asi 200. Běžnou činnost zajišťuje pod vedením výborů sekretariát v čele s generálním tajemníkem (sekretářem) se sídlem v Paříži, který má okolo 1 850 zaměstnanců. Rozpočet organizace činí v současné době zhruba 200 miliónů amerických dolarů.

Mezinárodní měnový fond (MMF)

Mezinárodní měnový fond (MMF, angl. zkratka IMF) vzešel z konference v Bretton-Woods (USA) v červenci 1944, podobně jako Světová banka. Na stejné konference byl také ustaven Bretton-Woodský systém měnových kurzů, jehož smyslem bylo stanovit pevnou směnitelnost amerického dolaru za zlato a následně ostatní měny fixovat na dolar. Tento systém fungoval v letech 1945-1971.

Témata, do kterých materiál patří