Kaunas: architektura 13.–19. století – přehled
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Adresa: Rotušės a. 15
Vstup do radnice: zdarma
Vstup do musea keramiky: €1.50
Na jižní straně náměstí se tyčí dvouvěžní jezuitský kostel sv. Františka a klášterní komplex (3). Kostel je přikladem pozdního barokního slohu. Má obdélníkový tvar s jednou
lodí, dvě věže s půlkruhovou apsidou. Jezuité otevřeli své první sídlo v Kaunasu v roce 1649. Výstavba kostela začala v roce 1666. V roce 1824 ruská vláda předala kostel ruské pravoslavné církvi. K jezuitům byl vrácen pouze v roce 1924. V dobu SSSR, v kostelu se nacházela technická škola, vnitřní prostor byl používán jako tělocvična. Kostel byl opět vrácen k jezuitům v roce 1989.
Adresa: Rotušės a. 8
Na nevysokém ostrohu v klínu soutoku Nemuny a Neris ležel Kaunaský hrad (4). Dříve účinná nedobytná překážka pro rozpínající se Německé rytíře, dnes ve městě stojí již jen sporadické zbytky: opravená věž, části zdí a vodního příkopu. Veliká pevnost podlehla zubu času a eroznímu působení řeky Nemuny.
První kamenný hrad byl postaven v polovině čtrnáctého století a sloužil jako významná strategická základna na západní hranici Litvy. Hrad měl tvar nepravidelného čtverce se dvěma branami. Poprvé hrad byl zmíněn v 1361 letech, když velmistř řádu německých rytířů Winrich von Kniprode vydal rozkaz k získání informací o zámku, konkrétně tloušťka jeho zdí, jako příprava na útok na zámku.
V březnu 1362 byl hrad obléhán německých rytířů s katapulty a obléhací věž a kompletně zničen během třítýdenního obležení.
V roce 1383 let poté, co němečtí rytíři v čele s Konradem von Zöllner Rotenstein znovu zachytili pevnost a po jeho zničení začalo v 90. letech čtrnáctém století na stavební práce a na místě bývalého hradu německých rytířů Litvy byla postavena nový hrad nazvaný Ritterswerde, ruiny, z nichž se zachovaly dodnes. To bylo čtyřboká pevnost se čtyřmi věžemi v rozích. V roce 1391 byl hrad v Kaunasu místem setkání během invaze německých rytířů v Litvě, a v roce 1396 letech v jeho zdech velmistr řádu německých rytířů podepsal s Witoldem příměří, po kterém se podepsala smlouva v roce 1398 podle které Kaunas stal městem pomezí Litvy a germánštích rytířů vlastnící pozemků v Samogitia k řece Niewiaża. V blízkosti zámku na počátku patnáctého století se začala rozvíjet osada, která v roce 1408 obdržela městská práva. V roce 1409 byl hrad v vlastnictví německých měšťanů,
V šestnáctém století, byl posílen zámek, přidáním strany jihovýchodní území bašty. V roce 1601, na zámku sídlí soud a archiv. Až do osmnáctého století, hrad byl používán jako vězení.
Ochrana zámku začala v roce 1930; okolní domy byly zničeny a území bylo zkoumáno archeology. Další etapy záchrany hradu byly provedeny v roce 1950. Archeologické vykopávky naznačuje, že konfigurace zámku, s výjimkou bašta, zůstala v podobě jeho rekonstrukci v roce 1376. V roce 2010 se začala po částečné rekonstrukcní práce. Dnes hrad je malým muzeem. Kolem hradu se nachází park.