Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 - Tahák

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (227.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Příčiny vzniku keynesiánství: selhání tržního mechanismu, selhání neoklasických ekonomických teorii, nové ekonomické jevy, snaha o vysvětlení celosvětové deprese, keynesiánská revoluce, Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz (1936) – základ vzniku keynesiánství. Největším ekonomickým problémem je podle keynesiánských ekonomů nezaměstnanost. Protože keynesiánská politika považuje měnovou politiku za málo účinnou, vidí řešení ve státní rozpočtové stimulaci (fiskální politika) agregátní poptávky v dobách deprese a krytí jejího schodku v době konjunktury.

Spekulativní motiv poptávky: spekulanti mají představu „normální“ úrokové míry a změnami poptávky po penězích reagují na odchylky skutečné úrokové míry od normální míry.

Past na likviditu: nedostatečná účinnost monetární poptávky v době deprese. Vychází ze spekulačního motivu preference likvidity. Proto regulace úrokové míry CB není spolehlivou zárukou plné zaměstnanosti.

  1. Co je to monetarismu a jaké jsou jeho hlavní myšlenky?

Monetarismus je ekonomická teorie zdůrazňující význam peněz včetně jejich samoregulační funkce a odmítající státní zásahy do ekonomiky. Monetarismus patří jednoznačně k liberálním směrům, zdůrazňujícím laissez faire. Za nejvýznamnější osobnost monetarismu je považován americký ekonom Milton Friedman.

Nejstarší směr protikeynesiánské revoluce. Hlavní znak - odmítání keynesiánství. Nová interpretace kvantitativní teorie peněz - peníze v krátkém období mají silné reálné účinky, teorie neutrality peněz platí jen v dlouhém období. Malá účinnost rozpočtové politiky. Efekt vytěsňování soukromé poptávky. Monetarismem se označují názorové směry stoupenců kvantitativní teorie peněz, v čele s D. Patinkinem, dále friedmanovský monetarismus a škola racionálních očekávání (monetarismus II)

  1. Vysvětlete podstatu teorie racionálních očekávání.

Ekonomické subjekty při odhadování budoucího vývoje využívají nejen informace z minulosti, ale i veškeré informace dostupné v současnosti. Systematicky sbírají a zpracovávají veškeré dostupné informace (jak minulé, současné, tak prognózy dalšího vývoje) a na jejich základě si vytváří očekávání dalšího vývoje.

  1. Vysvětlete pojmy neokeynesiánství a postkeynesiánství?

Neokeynesiánství = spojení neoklasické teorie a keynesiánství. Jedním z hlavních znaků je přijetí mikroekonomických poznatků neoklasiků. Příčinou nedobrovolné nezaměstnanosti jsou nepružnosti cen (nepružné mzdy směrem dolů, post na likviditu a necitlivost investic na úrokovou míru). Ekonomika, která se v krátkém období chová podle keynesiánského modelu, tak se v dlouhém období chová podle neoklasického modelu.

Postkeynesiánství = vytvářelo se jako relativně samostatný a na neokeynesiánství nezávislý směr. Kladou důraz na Keynesovy teorie, které jsou odklonem od neoklasické ekonomie. Usilují o vytvoření nového paradigma, avšak dosud nevytvořili jednotný teoretický systém. Usilovali o zkoumání kapitalistické ekonomiky v co nejreálnější podobě, tedy s působením nedokonalé konkurence, s převahou oligopolních struktur, rozvinutými peněžními, úvěrovými a dalšími institucemi. Vychází z rozdělení kapitalistické společnosti na dvě třídy, a to kapitalistických podnikatelů a námezdných pracujících.

Témata, do kterých materiál patří