Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 14 - Tržní mechanismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (530.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

EKONOMIE - 14.

Ekonomický liberalismus, laissez faire, neviditelná ruka trhu, tržní mechanismus, podmínky dokonalé konkurence, teorie stupně monopolu, teorie monopolistické konkurence (E. Chamberlina), teorie blahobytu a externalit.

Ekonomický liberalismus

Liberalismus (latinsky liber svobodný, liberalis svobody se týkající, svobodomyslný) je politický směr nebo také filosofický pohled, který stojí na tom, že svoboda je prioritní politická hodnota. Tato ideologie původně vznikla v 19. století ve Španělsku a má kořeny v evropském osvícenství

Důraz na soukromé vlastnictví a svobodné smluvní vztahy tvoří základ liberálních ekonomických teorií. Ekonomický liberalismus tvrdí, že jednotlivci v ekonomickém prostředí konají zejména ve vlastním zájmu, a umožnit jim to bez jakýchkoliv omezení vede k nejlepšímu výsledku (samozřejmě, za předpokladu existence soudní moci a slabé státní moci).

Zastánci: Adam Smith, monetaristé

Laissez faire

„Laissez faire“ = „nechte být, nechte plynout“, liberální ekonomická zásada

= hospodářskému dění byla ponechána volnost a zejména stát aby do něj nezasahoval nebo se maximálně omezil na arbitra a tvůrce pravidel, jejichž dodržování by od ekonomických subjektů vymáhal. Občas se vyskytují fráze jako „trh vše vyřeší“ a „dejte trhu volnou ruku“

Zastánci „laissez faire“ jsou přesvědčeni, že trh nakonec vždy nachází pro jakoukoli oblast nejvhodnější řešení.

Zastánci: fyziokraté, klasikové, chicagská škola (nedůvěra ve státní zásahy a víra v sílu svobodného trhu), neoklasikové, keynesiáni

Neviditelná ruka trhu

Adam Smith (klasická politická ekonomie) - podstatou neviditelné ruky trhu - spontánní harmonie individuálního a společenského zájmu

Předpoklady fungování „neviditelné ruky trhu“:

  • systém laissez faire

  • instituce zajišťující spravedlnost

  • velký trh

  • neexistence velkých výdajů státu

Smysl neviditelné ruky:

  • vlastní zájem člověka jej vede, aby dělal to, k čemu má nejlepší předpoklady

  • soutěží s jinými a nabízí co nejlepší a nejlevnější služby

  • namísto rozmařilého utrácení spoří, aby mohl investovat a zmnožovat své bohatství

  • konkurence vede k efektivní alokaci výrobních zdrojů

Tržní mechanismus

Trh

  • Je geograficky přesně ohraničená oblast, kde nakupující a prodávající vstupují do vzájemného vztahu a přesně určují cenu a počet prodaných jednotek na daném trhu.

  • Parametry trhu musí být přesně známy před tím, než začneme trh analyzovat.

  • Nabídka - množství zboží, které dodají výrobci na trh za určitou cenu; nabídková křivka popisuje kolik zboží výrobci jsou ochotni prodávat, pokud ostatní faktory ovlivňující nabídku zůstávají konstantní

  • Poptávka je ekonomický pojem vyjadřující objem zboží či služeb, které si kupující chce koupit na trhu za určitou cenu.

Témata, do kterých materiál patří