Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 15 - Spotřeba

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Investiční multiplikátor

In. multiplikátor znázorňuje význam investic, vliv přírůstku investic na mnohonásobný nárůst národního důchodu. Velikost multiplikátoru závisí na mezním sklonu ke spotřebě. Mezní sklon ke spotřebě vyjadřuje přírůstek spotřeby vyvolaný přírůstkem důchodu o jednotku.

dY = dI + c *dI + c2 * dI + c3 * dI + c4 * dI + ... (dI - přírůstek investic, c - mezní sklon ke spotřebě, dY - přírůstek národního důchodu, vyvolaný těmito investicemi)

Úspory - zhodnocují se v peněžní formě

Národní úspory C + I + G + X = T + Yd (G – veřejné výdaje na nákup zboží a služeb; T – čisté daně ; Yd – disponibilní důchod)

Yd = C + S => C + I + G + X = T + C + S => I + X = S + (T - G)

(T - G) - přebytek veřejných rozpočtů = veřejné úspory ; S + (T - G) – národní úspory

národní úspory = soukromé úspory (S) + veřejné úspory (T - G)

Teorie úroku - (David Hume)

- odlišil peníze od bohatství; úrok jako reálný jev a nikoliv jev peněžní

- růst peněz v oběhu zvyšuje ceny - vypůjčovatelé jsou nuceni půjčovat si větší množství peněz (růst nominální peněžní zásoby zvýší ceny, proto nedojde ke zvýšení reálné peněžní zásoby), proto úroková míra neklesne

- úrok nemůže být určen peněžními faktory, ale reálnými; na trhu kapitálu mírou investováni a mírou úspor

Teorie hodnoty: dvě základní pojetí hodnoty

Nákladová teorie hodnoty (pracovní teorie hodnoty) - hodnota je dána součtem nákladů vložených do zboží (Smith, Richard, Marx); nejlepším měřítkem je práce-hodnota práce vložená do zboží; považuje se za objektivní teorii hodnoty

Užitečnostní teorie hodnoty (subjektivní teorie hodnoty) - snaží se ztotožnit hodnotu s užitkem pro spotřebitele-hodnota jako ocenění zboží spotřebitelem; měřítko je mezní užitečnost (klesající) (Alfred Marshall – kardinalistické pojetí užitku – užitek je měřitelný prostřednictvím ceny, kterou je spotřebitel ochoten za dané zboží dát)

Měřítkem hodnoty je cena - Celkový užitek a cena jsou na sobě nezávislé. Řeší Smithův paradox vody a diamantu (voda je moc užitečná a cena je nízká, diamant je neužitečný a cena je velmi vysoká) – vody je víc než diamantu. Mezní užitečnost a cena – jsou na sobě závislé.

Bohatství státu – Adam Smith

Hlavní myšlenky: systém chránící spotřebitele ; přirozený řád ; národní bohatství = souhrn individuálních bohatství ; důraz na svobodu jednotlivce

Národní bohatství:

- národní produkt (hrubý a čistý produkt – opotřebení fixního kapitálu)

- zdrojem národního bohatství je výroba zboží

- rozlišoval produktivní a neproduktivní práce

- hlavní zdroj růstu bohatství - společenská dělba práce

- směna – technický zdroj růstu bohatství

- laissez faire – společenské prostředí podporující směnu

Měření výkonnosti ekonomiky

Témata, do kterých materiál patří