8. Diabetes mellitus
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
8. Diabetes mellitus
Diabetes mellitus neboli úplavice cukrová(cukrovka) - porucha metabolizmu cukrů,charakterizována zvýšenou glykémií a glykosurií.
Celoživotní onemocnění projevující se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. V České republice je nyní asi 750 000 diabetiků (údaj z konce r. 2006) a tento počet se zvyšuje každým rokem o 5 - 6 %. Navíc se předpokládá, že 300 000 lidí o svém onemocnění zatím neví
Podstatou onemocnění je snížená sekrece inzulinu v Langerhansenových ostrůvcích pankreatu a nedostatečný účinek inzulinu ve tkáních, způsobený sníženou citlivostí inzulinových receptorů na buněčných membránách (tzv. receptorů)
je to onemocnění, kdy dochází k poruše zpracování cukrů, tuků a bílkovin v organizmu. Pokud není diabetes léčen nebo nejsou dodržovány doporučené zásady léčby, může dojít ke vzniku a rozvoji dalších závažných onemocnění a komplikací.
Příčina vzniku diabetu není známa, ale je známo několik možných spouštěcích faktorů jako např. genetické vlohy a působení vnějšího prostředí (stres, virózy, obezita, atd.) či konstituční tělesné faktory (rasa, pohlaví, věk, apod.).
Z hlediska spouštěcího mechanizmu rozlišujeme několik typů diabetu
1.) Diabetes mellitus 1 typu
2.) Diabetes mellitus 2 typu
3.) Sekundární diabetes
4.) Gestační (těhotenský) diabetes
5.) Snížená glukózová tolerance
DM 1. Typu
Je charakterizovaný absolutním nedostatkem inzulinu v důsledku pomalého zániku Beta buněk L.ostrůvků,postižených autoimunitním zánětem.
Dříve se nazýval juvenilní diabetes, neboť se předpokládal výskyt jen u dětí a mladých dospělých.dnes už je potvrzen výskyt i okolo 40. A 70. Roku života.
U tohoto typu diabetu dochází k úplnému zničení buněk slinivky břišní produkujících inzulín, takže v organizmu inzulín chybí.
Vždy závislý na léčbě inzulinem – inzulin dependentní diabetes mellitus
Velký sklon ke ketoacidóze
DM 2. Typu
Non inzulin dependentní diabetes mellitus
Char: relativním nedostatkem inzulínu
Většinou se vyskytuje familiárně u osob dospělých a obézních
Většinou lze řešit dietou
Častá je také tzv. postprandiální hyperglykémie (glyk stoupá jen po jídle)
Necitlivostí inzulínových receptorů na buněčných membránách
Pacient není přímo závislý na inzulinu
Onemocnění je vzhledem k nenápadnému plíživému nástupu rozpoznáno, až když jsou přítomny příznaky pozdních komplikací: únava/malátnost, rozmazané vidění, suchá a svědivá kůže, drobné a opakované infekty na kůži (hnisání, kvasinky) - špatné hojení ran, ztráta citlivosti v rukou či nohou, časté infekce močového traktu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, různé další cévní potíže (dolních končetin, srdeční, mozkové či sexuální).
Sekundární diabetes
Vzniká druhotně při jiném onemocnění, které vyvolávají hyperglykemii Např.: pankreatitida,karcinom,fibróza (zvazivovatění po zánětu), po lécích (kortikoidy,diuretika)….
Léčba je individuállní.