Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




vypracovane-otazky ke zk

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44.67 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Transformace osobnosti - nevývratné přesvědčení jedince, že je někým jiným, přesvědčení chorobné – blud, podle téhle role se může chovat, ale nemusí (jedni presidenti uklízejí, druzí ne…);

Alterace osobnosti - mnohočetná, disociovaná osobnost, jednou je to jedna osoba, za chvíli osoba jiná s celou vzpomínkovou kontinuitou…, většinou si na děje prožité ve druhé osobě nepamatuje; nejčastěji hysterické poruchy;

Psychopatické osobnosti - některé vlastnosti podvyvinuté, jiné přebujelé… krajně nevyvážení;

Ve speciální části psychiatrie jsou probírány poruchy osobnosti paranoidní, schizoidní, dissociální, emočně nestabilní, histrionská, anankastická, anxiózní, smíšené poruchy osobnosti, osoby s poruchou pohlavní identity, sexuální preference atp.

  1. Popište pojem konstituce a výrazové projevy osobnosti.

Konstituce představuje určitý základ, s nímž se člověk rodí (stavba těla a "vzorce chování"), který je vlivem zevních činitelů (výživou, zaměstnáním, koníčkem apod.) u jednotlivců různě modifikován a také stabilizován. Stavba těla, tělesný stav.

Výrazové vlastnosti osobnosti: mimika, gestikulace, pantomimika, řeč (vnitřní a vnější), písmo, držení těla, chůze, poloha těla ve spánku, lateralita, dextralita (praváctví), sinistralita (leváctví), motorika a lokomoce, puls, dech.

  1. Popište motoriku a její závady a poruchy.

Motorika: souhrn lidských pohybových předpokladů a projevů zahrnující průběh a výsledek pohybové činnosti.

Poruchy: agitovanost (bezcílné pohyby), echopraxie (opakování úkonů viděných či slyšených v okolí), flexibilitas cerea (doslova vosková ohebnost, spontánní přetrvávání v nezvyklých, ztrnulých pózách a polohách, tzv. nástavách, často namáhavých, končících někdy teprve krajním vyčerpáním), katalepsie (ztrnulé, nehnuté držení těla obdobné jako u flexibilitas cerea, manýrování (obřadně vykonávané pohyby), povelová automacie (vykonávání úkolů nařízených rozkazovacím, povelovým způsobem; mohou být v rozporu se zájmy postiženého), raptus (náhlý a neobvykle silný motorický projev), stereotypie (dlouhodobě opakované pohyby těla bez souvislosti s ostatní duševní činností a bez zřetelné poruchy vědomí), stupor (stav úplné nehybnosti, provázený nemluvností, emurézou a enkoprezou apod.).

  1. Popište typy temperamentu a charakteru.

Sangvinik (sanguis – krev, ze živlů je údajně ovládá vzduch) , extravertovaný a psychonervově (emočně) stabilní

Cholerik (cholé – žluč, ze živlů je údajně ovládá oheň). extravertovaný a psychonervově (emočně) labilní

Flegmatik (flegma – hlen, ze živlů je údajně ovládá voda). Introvertovaný a psychonervově (emočně) stabilní

Melancholik (melaina cholé – černá žluč, ze živlů je údajně ovládá země). Introvertovaný a psychonervově (emočně) labilní

Témata, do kterých materiál patří