Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ekzamen_zemka (1)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (49.07 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Hlavní úkoly podmítky jsou šetřit půdní vláhu a odplevelovat půdu.

Mimo uvedené úkoly je podmítka neméně významná pro:

1) tlumení chorob a škůdců, likvidace škůdců

2) provedení následné orby v lepší kvalitě se sníženou spotřebou nafty

3) zlepšení fyzikálního stavu půdy

4) urychlení mineralizace organických látek

5) podpoření samočištění půdy

6) ničení zaplevelujících kulturních rostlin zejména v semenářských porostech

7) účinnou aplikaci některých herbicidů a zapravování průmyslových hnojiv

U podmítky je důležité dodržet tyto zásady: včasnost, hloubku a kvalitu.

27.Mnoholeta rostlina (konifery, aloe, vocha, banán, mata, lopuch)

Vytrvalá rostlina je rostlina, mnohaletá bylina, opakovaně kvetoucí. Jiné označení pro skupinu rostlin je trvalky nebo pereny.

Trvalky je rovněž používaný název pro některé rostliny z této skupiny, které jsou specificky používány jako okrasné rostliny. Podle botanické definice jde o víceleté nedřevnaté rostliny. Trvalka během svého života obvykle několikrát kvete a má semena. Vytrvalé rostliny mohou být každoročně plodné, nebo několik let neplodné.Rostliny, které vytrvávají na stanovišti několik let ale mají semena pouze jednou, nejsou označovány jako vytrvalé rostliny.

Nepříznivé vegetační podmínky, např. zimu a sucho velmi často přečkávají pouze podzemní orgány – kořeny, oddenky, hlízy, cibule.

Nadzemní orgány – listy a stvoly – u většiny trvalek zahynou, vytrvalé rostliny každoročně obnovují své nadzemní části. Příkladem bylin, kde přežívá zimu i nadzemní část jsou netřesky nebo traviny. Podzemní části jsou zásobárnami živin a vody. Za vhodných vegetačních podmínek rostlina vyraší z neporušených podzemních částí. Do skupiny trvalek se nezařazují druhy, které nepřečkají zimu ve volné půdě.

28. Agroekosystemy

Pod pojmem agroekosystém se rozumí ekosystém, který je ovlivňován zemědělskou činností člověka. Působení člověka na agroekosystém může být jak positivní, tak i negativní. V těchto systémech se vyskytují společenstva rostlin, živočichů a mikrobní společenstva. Před založením porostu se provede na poli minerální, popřípadě animální hnojení, čímž se radikálně změní obsah živin v půdě. Předseťovou přípravou rovněž ovlivníme v půdě její vodní, vzdušný a tepelný režim. Dojde ke změně poměru mezi aerobními a anaerobními mikroorganismy. Po zasetí vzejde porost, který až na plevele je většinou monokulturou. Porost jetelovin se během vegetace několikrát seče. Náhlým odstraněním nadzemní fytomasy sluneční záření dopadá až na povrch půdy, čímž jsou ovlivněny prvky energetické bilance tohoto povrchu, náhle jsou změněny prvky vodní bilance půdy a dojde naráz ke změně porostového mikroklimatu. Při aplikacích pesticidů jsou výběrově ničeny některé druhy citlivých organismů (např. plísní, larev brouků, plevelů). Dalším radikálním zásahem na poli je případná podmítka a orba. Nevhodným způsobem hospodaření na svažitých pozemcích může dojít až ke splavení veškeré ornice s pole, což má za následek zničení půdní úrodnosti na tomto pozemku.

Témata, do kterých materiál patří