priprava-na-zkousku-z-chemie-2016
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Korozní děje neprobíhají obvykle izolovaně, ale současně v různých kombinacích (např. beton obsahující sírany – sírany ve vodě reagují s volným Ca (OH)2 obsaženým v betonu, vzniká málo rozpustný CaSO4, ukládají se jako sádra v pórech betonu a rozpínavostí jej může narušit)
Koroze plastických hmot — plastické → vysoká odolnost proti vnějšímu prostředí
odolnost závisí nejen na složení plastické hmoty a korozním prostředí, ale i za jakých podmínek dochází ke vzájemnému styku obou složek
znehodnocení plastických hmot v atmosférických podmínkách je vyvoláno současným působením ultrafialového záření, teploty, vzdušné-ho O2 a jiných agresivních složek v atmosféře
Fyzikální vlivy:
Teplo
fyzikální účinky (změny fyzikálních vlastností, nikoliv složení)
chemické vlivy (rozrušování chemických vazeb, depolymerizace, čímž se mění nevratné mechanické i jiné fyzikální vlastnosti)
Mechanické namáhání — např. překládáním, válcováním, drcením → rozrušování chemických vazeb a změně vlastností makro-molekul.
Světelné záření
zejména UV je vedle O2, vlhkosti, prachu a agresivních plynů jednou z hlavních příčin koroze plastických hmot
znehodnocení se projevuje změnou barvy, ztrátou lesku, trhlinkami, zhoršením mechanických a elektrických vlastností
odolnost lze zvýšit přídavkem vhodných stabilizátorů (např. látky schopné absorbovat UV záření a látky s antioxidačními vlastnostmi)
Radioaktivní záření — působením dochází k reakcím, při kterých se odštěpuje H2, vznikají dvojné vazby degradace a změny v mechanických a fyzikálních vlastnostech.
Chemické a fyzikálně-chemické působení prostředí:
Na rozdíl od kovů probíhá koroze převážně uvnitř hmoty, přičemž lze pozorovat tyto různé jevy:
Chemická látka (prostředí) proniká plastickou hmotou, aniž dochází ke vzájemnému vázání jeho molekul s makromolekulami.
vlastnosti plastické hmoty se nemění
Chemická látka (prostředí) proniká plastickou hmotou a současně se váže na makromolekuly.
dochází k bobtnání a znehodnocování hmoty
Chemická látka (prostředí) proniká a zároveň s plastickou hmotou reaguje.
dochází ke změně chem. složení a k nežádoucím mechanickým změnám
Biologické vlivy → nejčastěji mikroorganismy (zejména plísně).
prorůstají a rozrušují tím, že využívají některé složky (příp. celé makro-molekuly) jako živiny (rozrušování svými metabolity)
Makromolekulární látky, stavební jednotky, polymerační stupeň, rozdělení polymerů, rozdělení syntetických polymerů (podle typu chem. reakcí, podle tvaru molekul), obecné vlastnosti syntetických polymerů (velikost makromolekul, tvar makromolekul), biopolymery, plastické hmoty, PVC, silikony, vulkanizace, způsoby zpracování plastických hmot.
Makromolekulární látky — jsou přírodní nebo synteticky vyráběné organické sloučeniny charakterizované velmi vysokými hodnotami relativní molekulární hmotnosti.- натуральные или синтетически полученные органические соединения, характеризующиеся очень высокими значениями относительной молекулярной массы.