seminární práce Lexová Eva
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Studie Kakamand a kol. ukázala, že deltamethrin, malathion a thiamethoxam, když se orálně podávají včelám medonosným, způsobují po 4 hodinách smrt jedinců, s výjimkou dávky deltamethrinu 10 ppm, která začala zabíjet včely 2 hodiny po léčbě.
Podle Kakamanda a kol. vysvětlení smrti po hodinách otravy je obtížnost krmení a hydratace včel paralýzou trávicího systému nebo poškozením způsobeným insekticidy do střeva.
Biologické testy byly prováděny in vitro expozicí herbicidu v Petriho miskách po dobu 24 hodin. Detekovaná mortalita byla nízká, 2,75% pro T. angustula a 5,8% pro T. fiebrigi po kontaminaci nicosulfuronem a 2,5% pro T. angustula a 1,25% pro T. fiebrigi po kontaminaci parakvátem. Byly však identifikovány změny v expresi různých isozymů a struktury chromatinu.
Autoři ověřili, že herbicid nicosulfuron způsobuje částečnou inhibici esteráz z T. angustula a T. fiebrigi. V nervových buňkách bylo pozorováno několik změn v genové expresi po kontaktu s herbicidy (obrázky 1–4). Podle autorů mají brazilské včelky T. angustula a T. fiebrigi potenciál pro použití v biomonitoringu na přítomnost herbicidů parakvátu a nicosulfuronu. T. fiebrigi má větší citlivost na herbicidní paraquat než T. angustula.
Další studie dále ukázaly, že včely T. fiebrigi jsou náchylnější k insekticidům než včely T. angustula, takže je pravděpodobnější pokles populace. Možné potvrzení tohoto tvrzení vyvolává obavy, protože včely T. fiebrigi mají omezenější distribuci než včely T. angustula.
Vědci také zjistili, že samice M. beecheii jsou poměrně odolnější než samci.
Závěr
Které insekticidy lze použít
Azadirachtin (triterpenoid), nalezený v neemovém oleji (Azadiractha indica), je považován za insekticid pro regulaci růstu hmyzu a způsobuje inhibici vývoje, měnící metamorfózu hmyzu. Tato sloučenina může být použita jako přírodní insekticid se specifickými účinky na různé stupně růstu hmyzu.Pozorování chování T. angustula návštěvující práškové kávové květy s neemovým olejem ukázala, že včely byly odpuzovány navštívenými květy. Použití insekticidu, neem, podporuje změny v expresi izomerů esteráz a rozpustných proteinů T. angustula, ale nezpůsobuje mortalitu těchto včel. Účinky na hnízda T. angustula budou pravděpodobně pozorovány dlouhodobě a mohou poškodit meliponiculture jako alternativní zdroj příjmů pro drobné zemědělce.
Preventivní opatření
První zprávy o zmizení včel nastaly v roce 2006, což upozornilo vědeckou i nevědeckou komunitu na tyto druhy hmyzu, které hrají zásadní roli v opylovacích rostlinách a v důsledku toho i v jiných druzích. Význam včel pro životní prostředí je nesporný, nicméně rozpor mezi zvýšením množství potravy pro lidskou populaci pomocí chemikálií pro hubení škůdců a omezením používání těchto sloučenin vedl k diskusím a dalším studiím.