Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




01-Demokracie. Demokratick  forma vl dy Volby a voleb syst‚my. Judaismus. Formy st tu a formy vl dy-ot zky copy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (36.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. a) Demokracie. Demokratická forma vlády. Volby a volební systémy.

b) Judaismus. Formy státu a formy vlády.

A/ Demokracie. Demokratická forma vlády. Volby a volební systémy

Demokracie a její principy. Přímá a zastupitelská demokracie

Pojem „demokracie“ – z řec. „demos“ = lid a „kratein“ = vládnoud – tedy: vláda lidu.

Demokracie vznikla v antickém Řecku, a to v Athénách na konci 6. století př.n.l. Byla to tzv. demokracie přímá neboli plebiscitární. Později existovala např. ještě v italských městských republikách ve 14. a 15. století. Tento typ demokracie funguje tak, že politicky oprávnění občané (ve starověku to nebyli např. otroci či příslušníci cizích polis) se podílejí na politických rozhodnutích přímo – cestou veřejného hlasování.

Pozn.: „polopřímá“ demokracie existuje dnes snad už pouze ve Švýcarsku – je zde využíván prvek přímé demokracie, který nazýváme termínem referendum (dříve se používal i termín „plebiscit“) = všelidové hlasování o určité otázce. Referenda jsou pozůstatkem přímé demokracie i v zastupitelských demokraciích.

Později ale vzrostl počet obyvatel v obcích i státech a také volební právo bylo rozšířeno mezi větší počet obyvatel. Následkem toho vzniká demokracie nepřímá neboli zastupitelská = lidé se účastní na politickém rozhodování prostřednictvím svých volených zástupců. Dnes už všechny demokracie jsou nepřímými zastupitelskými demokraciemi.

Základní principy demokracie:

1/ vláda je vždy přímo nebo nepřímo volena občany, a to na určité časové období;

2/vláda je kontrolována – existuje dělba mezi (viz) a také nezávislé veřejné sdělovací prostředky (tisk, televize, rádio, internet);

3/ stát vykonává veškerou svoji činnost v rámci většinou psané ústavy a zákonů;

4/ stát chrání základní svobody a práva občanů;

5/ existuje politický pluralismus = možnost konkurence politických názorů (a tedy i politických stran);

6/ parlament vzniká ze svobodných voleb za účasti volně soupeřících politických stran – vítězná strana či koalice pak sestaví vládu.

Dvě základní formy zastupitelské demokracie:

1/ parlamentní systém vlády = existuje tu propojenost mezi vládní a zákonodárnou mocí: vládní moc je ustanovena parlamentní většinou (např. Velká Británie, Itálie, Německo i ČR);

2/ prezidentský systém vlády = moc výkonná a zákonodárná jsou od sebe odděleny a mají vlastní legitimitu a kompetence: jsou totiž voleny nezávisle na sobě (např. ve Francii je prezident volen přímo občany, v USA nevolí prezidenta zákonodárci, ale k tomu účelu zvolení volitelé). Aby se alejednalo o prezidentský systém, musí mít prezident ústavou dané výkonné pravomoci.

Pozn.: v ČR je sice prezident od roku 2013 přímo volen občany, přesto nemáme prezidentský, ale parlamentní systém vlády. Prezident nemá potřebné silné výkonné kompetence, přestože ho ústava zařazuje k moci výkonné.

Témata, do kterých materiál patří