01-Demokracie. Demokratick forma vl dy Volby a voleb systmy. Judaismus. Formy st tu a formy vl dy-ot zky copy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Mojžíš jednak s faraónem o propuštění Židů – ale neúspěšně. A tak Bůh seslal na nilskou zemi „deset ran egyptských“.
Poslední z nich bylo vyhubení všech prvorozených, mezi zvířaty i mezi lidmi. Židé byli této zkázy uchráněni díky krvi obětovaného beránka. K této události se váže vznik svátku Pesach. Poté faraon Izraelity propustil. Když si to pak rozmyslel a začal Izraelity s Mojžíšem pronásledovat, nechal Bůh Mojžíše přejít napříč Rudým mořem, zatímco Egypťané se v něm utopili
Na hoře Sinaj zjevil Bůh Mojžíšovi boží zákon = Desatero.
Židé však neplnili boží zákon a za trest museli 40 let putovat pouští. Mojžíš zemřel ještě před vstupem do „země zaslíbené“ – Kanaánu. Teprve po návratu z „egyptského zajetí“ se z judaismu stalo monoteistické náboženství.
Izraelské království = kolem roku 1000 př.n.l. byla země dočasně sjednocena (králové: Saul, David a Šalamou). V textech té doby Bůh poprvé vystupuje jako JAHVE (= Jediný bůh, Já, který jsem jediný). Po Šalamounově smrti došlo opět k rozdělení země na: a) severní Galileu (Izrael)
b) jižní Judeu.
587 př.n.l. = babylónský král Nabukadnesar dobyl Jeruzalém – následovalo tzv. „babylónské zajetí Židů“ (do Bible pak převzali některé místní tradice = odtud je např. „bybalónská věž“, „potopa světa“ apod.).
538 př.n.l. = perský král Kýros dobyl Babylon a povolil Židům návrat do vlasti. Doma pak bylo jako potomci biblického kmene JUDA nazýváni Jehúdim = z toho vznikla řecká podoba Iudaios a latinská Judaei = Židé.
V Palestině pak obnoven kněžský stát vznikl tzv. Kněžský kodex (5. stol.př.n.l., prorok EZDRÁŠ). Byla zavedena platnost starozákonní Tóry /= Pět knih Mojžíšových: 1/ GENESIS, 2/ EXODUS, 3/ LEVITICUS., 4/ NUMERI a 5/ DEUTERONOMIUM (za 6. knihu bývá považována Kniha Jozue).
Všechny knihy byly sepsány nezávisle na sobě ve 13. až 6. stol. př.n.l.
T ó r a znamená doslova „návod“, „ukazatel“. Název STARÝ ZÁKON je křesťanského původu. Židé nazývají celou Bibli TENACH a uznávají pouze Starý zákon (Mesiáš teprve přijde) X křesťané věří, že tu Mesiáš-Spasitel v podobě JEŽÍŠE už byl.
První překlad hebrejské části Bible do řečtiny vznikl kolem r. 150 př.n.l. v egyptské Alexandrii = tzv. SEPTUAGINTA (řec. „Sedmdesát“ = překládalo ji údajně 72 židovských učenců – diasporní Židé totiž už neznali hebrejštinu).
70 n. l. = Římané zničili jeruzalémský chrám a Židé nuceni odejít do vyhnanství = předěl v dějinách judaismu: začali vytvářet tzv. diaspory (= řec. „rozptýlení“) = židovské osídlení mimo Izrael. Posledním pokusem Židů o samostatnost bylo tehdy v roce 135 n.l. povstání Bar Kochby.
Pozn.: židovské diaspory ale vznikaly už po dobytí Jeruzaléma |Nabukadnesarem. Hebrejský ekvivalent tohoto slova je „gola“ či „galut“, v jidiš „golet“ (viz Olbrachtův Golet v údolí).