Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Střední Dalmácie - referát

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (77.97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Hospodářství

Za dob Jugoslávie byl Split jedním z hlavních hospodářských center země. Vyráběli se lodě, plasty, chemikálie, papír a město mělo i obstojné příjmy ze začínajícího cestovního ruchu. Dnes už většina z těchto továren neexistuje nebo mají menší produkci. Nachází se zde, ale loděnice Brodosplit, která je největší v Chorvatsku. Vyrábějí zde tankery, kontejnerové lodě, lodě přepravující hromadné náklady, plovoucí bagry, ponorky, hlídkové čluny ale i osobní lodě. 80% z vyrobených lodí je vyváženo do zahraničí. V dnešní době se město soustředí spíše na služby a obchod, hlavně na cestovní ruch. Částečnou obnovu prochází potravinářský průmysl (rybaření, olivový, produkce vína), výroba papíru, betonu a chemikálií.

Omiš

Město má více jak 15 000 obyvatel a leží při ústí řeky Cetiny. Hlavní hospodářské aktivity patří výroba a zpracování textilu, rybářství a zemědělství a cestovní ruch (Omišská riviéra). Hluboký kaňon řeky Cetiny rozděluje hřebeny pohoří Mosor a Omišské Dináry, které se vypínají nad městem. V blízkosti ústí řeky Cetiny do moře je vodní elektrárna Zakučac.

Historie

V minulosti zde vznikla římská osada Oneum a již v 7. stol. je zde pirátské centrum, které se později začleňuje do Neretvanského knížectví. Od 15. stol. je Omiš pod správou Benátek a zároveň trpí útoky Turků, kteří však město nikdy nedobyli. V 18. stol. se město sává součástí rakouského císařství.

Památky

Nejstarší chorvatskou památkou v Omiši je malý kostel sv. Petra (Petrova crkva) z 10. stol. Je to typická raně románské stavby s určitými byzantskými rysy. Na skalách nad městem se tyčí pozůstatky někdejší pirátské pevnosti Mirabela (též Peovica), k nimž je možné vystoupit ze staré části města. Stavba pochází ze 13. stol., dnes z ní zbyla jen hranolová věž na skalách. Mohutnější jsou pozůstatky novější benátské pevnosti Starigrad (Fortica) ve výšce 311 m. n. m. Z pevnosti je dobře viditelná zeď na mořském dně při ústí Cetiny, která zabraňovala větším (cizím) lodím vjezd do přístavu.

Zajímavost

Hned za městem se prostírá přírodní rezervace Údolí Cetiny. Řeka zde ústí do umělého jezera Peruča a odtud se poté vine několik kilometrů rovnoběžně s pobřežím. Nedaleko pak spadá v kaskádě do úzké rokle. Tento jedinečný přírodní kout s četnými druhy ptactva lze probádat pěšky nebo na kole, avšak nejoblíbenější je projížďka na člunu.

Kultura

Na počest svatého Jana Nepomuckého (patron města) se koná vždy 16. května Den města Omiš. Během celého týdne pak probíhají oslavy spojené s koncerty a procesími. Dalším festivalem je v srpnu konaná Rybářská noc kdy se zájemci mohou zúčastnit nočního rybolovu nebo Pirátské večery. Dále Festival Omišské kulturní léto s koncerty, divadelními představeními a pěveckými vystoupeními.

Témata, do kterých materiál patří