Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Střední Dalmácie - referát

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (77.97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Vis - Issa

Ostrov Vis na otevřeném moři, je známý nejcennějším helenistickým nalezištěm v Chorvatsku. Ve 4. stol. př. n. l. tu byla založena první řeckou kolonie v jadranském přímoří, která se jmenovala Issa (dnešní město Vis). Ostrov Vis měl důležitou úlohu i za 2. světové války, neboť v jeskyni ve vnitrozemí ostrova byl v roce 1944 hlavní štáb partyzánského vojska pod velením Josipa Broze Tita (tzv. Titova jeskyně - Titova špilja). V těchto místech se schovával Tito (Josip Tito, prezident Jugoslávie v letech 1953 – 1980) s partyzány. V letech 1941 – 1945 v této oblasti probíhaly krvavé boje partyzánů s německými fašistickými okupanty.

Ostrov Vis má trajektové spojení se Splitem, a to z přístavu města Visu.

Nejznámějším exponátem a symbolem Visu je bronzová hlava řecké bohyně Artemidy.

Šolta

Na ostrově Šolta žije 1500 obyvatel a hlavní středisko je osada Grohote. Díky úrodné půdě je základem místního hospodářství zemědělství (jižní ovoce, vinná réva, olivovníky). Obyvatelé se ale také živí rybolovem, včelařstvím nebo cestovním ruchem.

Ostrov Šolta byl osídlen již v prvním tisíciletí př. n. l., a to nejprve Ilyry. Později se tu objevili Řekové, kteří ostrov nazývali Olyntha. Pro Římany to pak byla Solenta. V 7. století na ostrov přicházejí uprchlíci z devastované Salony. V 16. stol. přijímá ostrov další vlnu uprchlíku kvůli neutuchajícím tureckým nájezdům. Za druhé světové války bylo veškeré obyvatelstvo násilím vystěhováno okupanty.

Na mnoha místech jsou na ostrově stopy po ilyrských opevněných i archeologické nálezy venkovských obytných domů. Dochoval se opevněný hrad v zátoce Maslinici z 18. stol.

Zajímavosti:

Biokovo

Biokovo je nádherné mohutné pohoří, součást rozsáhlé dinárské horské soustavy. Toto pohoří je součástí Chráněné krajinné oblasti Biokovo. Táhne se nad Makarskou riviérou v délce 36 km. Směrem k moři horstvo spadá, napohled úplně holými vápencovými skalními srázy. Největší výšky dosahuje toto pohoří horou Sveti Jure (též se uvádí Sveti Juraj) o nadmořské výšce 1762 m; vzdušnou čarou je od moře vzdálen jen 3 km. Velkou předností Biokova je jeho mimořádně dobrá dostupnost dopravními prostředky i poměrně snadný pěší přístup. Až na nejvyšší bod, na Sveti Jure, vede úzká asfaltová "biokovská silnice". Své jméno dostal vrchol podle kapličky sv. Jiří (Sveti Jure), která až do r. 1964, stála na vrcholu a byla přesunuta o něco níž. Každý rok se tu poslední sobotu v červenci koná pouť, které se účastní stovky věřících. Na Biokovu je i několik ledových jeskyň, z nichž alespoň jednu se geologové snaží v blízké budoucnosti zpřístupnit návštěvníkům hor Biokova. Na Biokovu se v minulosti těžil led z jeskyň a dopravoval do letovisek na pobřeží k uchovávání potravin a k chlazení nápojů v dobách, než byly vynalezeny a začaly se běžně používat chladničky, což bylo prakticky až do 50. letech minulého století. Těžba ledu v jeskyních byla velmi namáhavá a obtížná práce. Teplota se tam stále pohybuje pod nulou, nebezpečí pro organismus znamenal hlavně velký rozdíl teploty v jeskyni a venku.

Témata, do kterých materiál patří