Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Střední Dalmácie - referát

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (77.97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Ostrovy:

Brač

Největší ostrov v Dalmácii a třetí největší ostrov na Jadranu (40km dlouhý, 15km široký). Na ostrově Brač je 22 obcí a osad celkem se 14 000 obyvateli. Správním střediskem je Supetar.

Mezi ostrovy Šoltou a Brčem je mořský průliv Splitská vrata. Na severu a východě dělí ostrov od pevniny Bračský průliv. Brač je rozlohou největší ostrov v Dalmácii a Vidova hora (788m. n. m.) je zároveň nejvyšším vrcholem všech chorvatských ostrovů. Staletí se zde těží kámen, který je vyhledávaným stavebním materiálem pro svou kvalitu. Zdejší kámen se využíval při výstavbě Salony, Diokleciánova paláce, ale i část Bílého domu ve Washingtonu. Najdeme zde vápencovité kopce, rozsáhlé lesy ale i zemědělskou půdu. Na ostrov se můžeme dostat trajektem ze Splitu. Na Brači nejsou vodní toky, je jen několik sladkovodních pramenů u Bolu. Celkově je ostrov závislý na zásobování vodou podmořským potrubím z pevniny (z řeky Cetiny). Pěstují se tu olivovníky a vinná réva, višně a mandloně. Rozšířený je chov ovcí a rybolov. Nejvýznamnější kulturní památka na ostrově Brači je poustevna Blaca, kterou v 15. století hluboko v kopcích vystavěli chorvatští hlaholští mniši. Ať si vybere kterýkoli směr, z něhož k Blace zamíří a kteroukoli přístupovou cestu, vždy musí část absolvovat pěšky. Nachází se v nadmořské výšce 250 metrů. V 15. stol. se zde schovávali hlaholští mniši před útočícími Turky. V dnešní době zde můžeme vidět knihy psané chorvatskou cyrilicí, starobylí nábytek a zbraně a další. Městečko Bol se pyšní dlouhou pláží – Zlatý mys, která má trojúhelníkový tvar.

Hvar

Hvar je nejdelší a zároveň 4. největším jadranským ostrovem. Ostrov Hvar má přes 11 000 obyvatel. Za nejdůležitější město na ostrově bychom mohli označit město Hvar. Ostrov Hvar je od ostrova Brač oddělen Hvarským průlivem (Hvarski kanal). Přibližně středem ostrova Hvar se po celé jeho délce táhne horský vápencový hřeben. Hlavní hospodářským odvětvím je zemědělství včetně pěstování a zpracování vinné révy (jsou tu velké vinné sklepy), včelařství, dále rybolov (tři továrny na zpracování ryb) a těžba kamene. Pěstuje se vinná réva, olivovníky, jižní ovoce (citrusy, fíky) a také rohovník, jehož plody jsou u nás známé pod jménem svatojánský chléb. Hvar se stal proslulý pěstováním levandule a dalších aromatických rostlin (např. rozmarýnu). Hvar vyniká nejvyšší insolací, tj. největším počtem hodin slunečního svitu na celém východním Jadranu - 2718 hodin ročně. Sníh je tu naprostou výjimkou. Zásobování vodou je zajištěno podmořským potrubím z pevniny, jediný větší pramen je v Jelse. Ostrov Hvar má trajektové spojení do Splitu a do Drveniku.

Ostrov Hvar známý v celém světě díky antické parcelaci polí Starého Města, bývalého antického Pharose, po němž byl pojmenován celý ostrov. Parcelace, která byla provedena v dávných helenistických dobách zůstala nedotknutá, a proto bylo Staroměstské pole (Starogradsko polje) v roce 2008 zařazeno na Seznam světového památkového dědictví UNESCO. Nejzajímavější část kulturního dědictví Starog Gradu je Tvrdalj, opevněný renesanční hrad (orig. zámek) z poloviny 16. století.

Témata, do kterých materiál patří