Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Miroslav Krleža (Na pokraji rozumu)- referát

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (984.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Masarykova univerzita

Filozofická fakulta

Chorvatský jazyk a literatura

Chorvatská literatura III.

Na pokraji rozumu

(Na rubu pameti)

Eliška Nejedlá

424094

(referát)

2016

Úvod

Spisovatel a dramatik Miroslav Krleža se vysmívá ironickým, až sarkastickým způsobem lidské hlouposti a prohnilosti měšťácké morálky vylíčením případu muže, jenž se odváží říci pravdu svému zaměstnavateli, bohatému továrníku a všemocnému veřejnému činiteli. Stane se ovšem rázem psancem v maloměstě, v němž dosud zaujímal postavení váženého muže. Vypravěč a protagonista v jedné osobě tak nakonec končí rezignací. Lidské předsudky, hloupost a špatnost, se na něho sypou ze všech stran, aby ho zničili.

Bezejmenný antihrdina se bouří proti zdánlivě ideálnímu světu, jehož byl doposud součástí. Uvědomuje se, že lidská společnost je plná amorálních a sobeckých jedinců, kteří se před ničím nezastaví, dokonce ani před vraždou. To vše přivádí hlavního hrdinu k závěru, že když nebude dodržovat společenské normy, ať už jsou jakkoliv hloupé, bude prohlášen za blázna.

Charakteristika díla

Základní údaje

Román poprvé vyšel v roce 1938 v Záhřebu. V českém jazyce tento román vyšel poprvé až v roce 1964, do češtiny ho přeložil Dušan Karpatský.

V tomto esejistickém modernistickém románu se objevují pasáže o lidské existenci, umění, politice, historii, existenční vize o lidském osudu. Je to sociálně kritické dílo obsahující úvahy a analýzy v podobě monologů stejně tak i groteskní scény.

Jazyková stránka

Je to jediný Krležův román psán v první osobě jednotného čísla.

M. Krleža v tomto románu užívá velice střídmě interpunkční znaménko - tečku, což vede ke vzniku velmi dlouhých a složitých souvětí. Autor nechává děj volně plynout, aniž by do něj včleňoval příliš dlouhé popisy postav či prostředí. V textu se můžeme setkat s internacionalismy převzatých z německého, francouzského, anglického či latinského jazyka.

Kompozice románu

Kompozice románu je symetrická. Román obsahuje 12 kapitol, přičemž prvních šest kapitol je charakterizováno provokativním výrokem doktora a reakcí společnosti a kapitoly 7, 8, 9 jsou tematicky spjaty s pobytem ve vězení, autoreflexí a dialogy.

První kapitola O lidské hlouposti je inspirována dílem Chvála bláznivosti od Erasma Rotterdamského. Kapitola I měsíční svit může být světovým názorem přímo souvisí s dozvuky procesů v Sovětském svazu z roku 1937. Intermezzo v Sixtine je i kapitola, která zobrazuje vrcholná umělecká díla, a poukazuje tak na to, že život musí mít i hlubší smysl.

Vyprávění je chronologické, místy retrospektivní, přičemž důraz není kladen na naraci, ale spíše na úvahy a vnitřní monology.

Doplňující údaje

  • místo děje: nejmenované město (vinice, soud, vězení, hotel, kavárny)

Témata, do kterých materiál patří