Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Závěrečná-zpráva-Komplexní-cvičení-v-terénu-Cikháj

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (106.06 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

9. Preparace sarančat

Pomůcky: polystyrenová podložka, špendlíky velikosti 4 a 2, papírové štítky, pero, preparační destička

Postup preparace sarančete:

Sarančata napichujeme do středu štítu. Křídla se napínají pouze na pravé straně. Poslední pár nohou narovnáme dozadu podél těla.

Určovací literatura

Botanická část:

HINDÁK, 1975: Kĺúč na určovanie výtrusných rastlin

HROUDA, 2013: Rostliny luk a pastvin

KREJČA, 2007: Velká kniha rostlin, hornin, minerálů a zkamenělin

KUBÁT, 2002: Klíč ke květeně české republiky

Zoologická část:

ANDĚRA, KORBEL a KREJČA, 2001: Velká kniha živočichů

HUDEC, KOLIBÁČ, LAŠTŮVKA a PEŇÁZ, 2007: Příroda České republiky: průvodce faunou

REICHHOLF-RIEHM, 1997: Motýli

REICHHOLF-RIEHM, 2003: Hmyz a pavouci

SEVERA a ZAHRADNÍK, 2004: Hmyz

Obec Cikháj

Nachází se přibližně 5 km od Žďáru nad Sázavou. V blízkosti obce se nachází Žákova hora, na jejímž jižním svahu se nalézá stejnojmenná národní přírodní rezervace, jež je ukázkou původního jedlo-bukového pralesa, který byl v důsledku intenzivního žďáření vymýcen. Na západ od Cikháje se nachází největší rybník Českomoravské vrchoviny Velké Dářko. V jeho okolí se nachází množství močálů a rašelinišť, např. NPR Radostínské rašeliniště.

Původní bukové lesy byly od 17. století hojně používány k vytápění sklářských pecí. Následně se zde začaly vysazovat smrkové monokultury, které v této oblasti převládají dodnes. Průměrná nadmořská výška lokality se pohybuje kolem 700 m n. m. (www.cikhaj.cz).

Přehled lokalit

1. biotop louka (biotop naší skupiny) – Rozloha louky je asi 5 400 m2, nachází se v blízkosti obce Cikháj na trase modré turistické značky, vzdušnou čarou severozápadně asi 420 m od pensionu Cikháj (výukové a rekreační středisko MU). Louka se nachází po pravé straně od cesty ve směru severozápadním.

2. biotop voda – Zahrnuje rybník Myslivna a Stržský potok. Rybník Myslivna a Stržský potok leží v oblasti směrem k jižnímu okraji obce Cikháj (obec Cikháj má hranici o něco jižněji za rybníkem Myslivnou i za Stržským potokem). Rybník Myslivna je vzdálený od pensionu Cikháj (výukové a rekreační středisko MU) vzdušnou čarou cca 250 m a k němu přitéká zmíněný Stržský potok, který napájí rybník Myslivna. Břeh rybníka je z části zarostlý rákosinami, dále se zde vyskytovala olše lepkavá, třtina křovištní, přeslička bahenní. Rybník Myslivna je soukromým rybníkem a využívá se k chovu ryb. Stržský potok je levostranný přítok řeky Sázavy, při jeho břehu se na dané lokalitě nachází kromě například kapradě samce a kopřivy dvoudomé také kuklík městský, chrastice rákosovitá či ostružiník maliník.

3. biotop les – Tento biotop leží v blízkosti modré turistické trasy asi 300 m severně od lokality louka. Jedná se převážně o smrkovou monokulturu. Přítomnost věsenky nachové dokazuje, že se v minulosti jednalo o bukový les.

Témata, do kterých materiál patří