Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokol - Laboratorní cvičení - Určování nerostů a hornin

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.64 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

LABORATORNÍ CVIČENÍ č. …

Téma: Určování nerostů a hornin

Úkol č. 1: Určování vzorků nerostů

Materiál a pomůcky:

tři vzorky nerostů (vybrané například z těchto: síra, galenit, pyrit, halit, křemen, kalcit, sádrovec, olivín, slída, živec) označené N1, N2 a N3, učebnice, sešit s vlastními poznámkami

Postup práce:

1. Pozorně pozorujeme jednotlivé vzorky předložených nerostů. Soustředíme se na jejich určovací znaky, které můžeme vidět okem, tedy zaměřujeme se na vlastnosti, které jsou pro dané horniny charakteristické, jimiž jsou například barva, lesk, tvar a podobně.

2. Nejprve zpaměti, poté pomocí informací z učebnice a sešitu s vlastními poznámkami, se pokusíme určit, o jaké konkrétní nerosty se jedná.

3. V rámci nákresu v tabulce u každého příslušného čísla k danému vzorku nerostu uvedeme název tohoto nerostu, do které třídy patří, nakreslíme obrázek nerostu s jeho znaky, které jsme pozorovali a uvedeme určovací znaky daného nerostu. Můžeme opět za pomocí učebnice a sešitu s vlastními poznámkami.

Nákres:

Tabulka č. 1: Určování vzorků nerostů

Vzorek

nerostu

Název nerostu Obrázek

Určovací znaky

nerostu

Třída N1 N2 N3

Závěr:

Určovali jsme vzorky třech nerostů na základě jejich okem pozorovatelných vlastností.

…….. se vyznačuje …………………………………………………………………………. .

………… se vyznačuje ……………………………………………………………………... .

………. se vyznačuje ……………………………………………………………………….. .

Úkol č. 2: Určování vzorků hornin

Materiál a pomůcky:

tři vzorky hornin (vybrané například z těchto: žula, gabro, ryolit, čedič, slepenec, pískovec, vápenec, fylit, svor, rula) označené H1, H2 a H3, učebnice, sešit s vlastními poznámkami

Postup práce:

1. Pozorně pozorujeme jednotlivé vzorky předložených hornin. Soustředíme se na jejich určovací znaky, které můžeme vidět okem, tedy zaměřujeme se na vlastnosti, které jsou pro dané horniny charakteristické, jimiž jsou například barva, tvar, velikost, uspořádání zrn a podobně.

2. Nejprve zpaměti, poté pomocí informací z učebnice a sešitu s vlastními poznámkami, se pokusíme určit, o jaké konkrétní horniny se jedná.

3. V rámci nákresu v tabulce u každého příslušného čísla k danému vzorku horniny uvedeme název této horniny, do které skupiny podle jejího způsobu vzniku patří, nakreslíme obrázek horniny s jejími znaky, které jsme pozorovali a uvedeme určovací znaky dané horniny. Můžeme opět za pomocí učebnice a sešitu s vlastními poznámkami.

Nákres:

Tabulka č. 2: Určování vzorků hornin

Vzorek

horniny

Název horniny Obrázek

Určovací znaky

horniny

Skupina podle

způsobu vzniku

H1 H2 H3

Závěr:

Určovali jsme vzorky tří hornin na základě jejich okem pozorovatelných vlastností.

Témata, do kterých materiál patří