Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Bunečná biologie otázky a odpovědi

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (14.45 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

(odpovědi jenom zhruba – ale byly tam takové chytáky: a)obsahuje mikrotubuly o průměru 25 mikrometrů(nano !), složené z myosinu a aktinu, b) obsahuje intermediální filamenta o průměru 10 nm! složené z různých látek, c) obsahuje mikrofilamenta o průměru 7 mikrometrů složené z aktinu a kalmodulinu, d) obsahuje mikrotubuly o průměri 25 nanometru složené z tubulinu)

  1. Jaká je funkce mikrofilament? (pohyb buňky pomocí panožek, intracelulární transport, tvorba výběžků. kontraktilní prstenec)

  2. Které organismy žijí v extrémních prostředích? (archebakterie)

  3. Co obsahují deoxyribonukleotidy? (ribózu, fosfát, tymin, adenin, guanin, cytozin, uracil,)

  4. Kam se připojuje čepička? (na 5‘ konec primárního transkriptu, na 3‘ konec, mezi exony a introny...)

  5. Co platí o transkripci u prokaryot? (primární transkript je ekvivalentní molekule mRNA, primární transkript podléhá sestřihu za vzniku mRNA...)

  6. Co platí o hydrofilních molekulách? (vytvářejí polární vazby a proto snadno tvoří vodíkové můstky s vodou, vytvářejí nepolární vazby a proto snadno tvoří vodíkové můstky s vodou, vytvářejí polární vazby a proto netvoří vodíkové můstky s vodou, vytvářejí nepolární vazby a proto netvoří vodíkové můstky s vodou)

  7. Reaktivita prvků závisí na počtu: (neutronů, protonů, elektronů, protonů a elektronů)

  8. Co je součástí nekrózy? (smrštění buňky, prasknutí mitochondrií, vznik nekrotického ložiska, rozpad DNA a kolaps jádra)

  9. V kterých organelách dochází ke katabolismu? (lysozomy, Golgiho komplex, mitochondrie, jádro, peroxyzomy, glyoxyzomy, vakuoly)

  10. Kde se syntetizují proteiny pro plazmatickou membránu? (na ribozomech navázaných na ER, na ribozomech volně v cytosolu, na ribozomech navázaných na jádro, na ribozomech navázaných na plazmatickou membránu)

  11. Membránové proteiny vznikají (na ribozomech při povrchu ER)

  12. Co není součástí endocytické dráhy vezikulárního transportu? (endosom, Golgiho komplex, mitochondrie, lysozom)

  13. Správné tvrzení o cyklinech: (jejich koncentrace se mění v průběhu buněčného cyklu, jejich koncentrace se nemění v průběhu buněčného cyklu, jejich množství je přímo úměrné koncentraci příslušné Cdk, jejich množství je nepřímo úměrné koncentraci příslušné Cdk)

  14. K čemu dochází když se buňka nachází v hypotonickém prostředí? (k plazmolýze, k plazmoptýze, k plazmorhize...)

  15. Co především způsobuje UV záření v buňkách? (tvorbu reaktivních kyslíkových radikálů, tvorbu pyrimidinových dimerů v DNA, tvorbu jednořetězcových zlomů v DNA...)

  16. Co je typické pro prokaryontní buňky? (cyklická DNA,není ohraničená od od cytoplazmy)

  17. Co je důkazem endosymbiotické teorie? (Mitochondrie a chloroplasty, dna + dvojvrstvá membrána)

  18. Které struktury obsahuje rostlinná buňka? ( Mikrotubuly, průměr 25nm tvořené tubulinem. Aktinová filamenta tlustá 7nm tvořená aktinem)

  19. Jakým procesům podléhá potrava v buňce? (oxidace, redukce, kondenzace)

  20. Co způsobují nespecifické stresové faktory? ( denaturace proteinů, fragmentace DNA, proteolýza cytoskeletu, narušení membrán, vznik dimerů v RNA?)

  21. Ve kterých mezibuněčných spojích jsou přítomna mikrofilamenta (Adhezní spoj, Mezerové spoje - Gap Junctions, synaptické signály, povrchové receptory, plazmodezmata)

  22. Během které fáze mitózy dochází k rozchodu chromozomů k pólům? (anafáze , metafáze, telofáze, profáze)

  23. Barvení u G+ (červená, modrá…)

  24. Z čeho buňka získává energii (co2 ?, z rozkladu chemických vazeb, tepelná energie?, sluneční záření)

  25. Anabolizmus ( je metabolizmus spojený so syntézou nových organických látok a tvorbou štruktúr.V užšom zmysle je to označenie pre syntézu.

  26. Jaká je funkce proteinu p53 (je protein kódovaný genem TP53 a zároveň transkripční faktor zabraňující vzniku nádorů)

  27. Rostlinná buňka obsahuje: (jádro, GA, Plazm.membr., BS, mitochondrie, chloroplasty, Ribozomy, ER, vakuoly, glyoxyzomy)

  28. Pomocí elektronového mikroskopu můžeme pozorovat: (buňky, ultra tenké řezy, povrchy?)

  29. Co je navázáno na 3´a 5´konci (5´fosfátová skupina, 3´hydroxylová skupina)

  30. Jakou vazbou se párují báze: A- - T/U, C - - - G (vodíkové můstky)

  31. Eukariotní buňku mají: (rostliny, živočichové, houby, kvasinky, řasy, prvoci...)

  32. Prokaryotní buňku mají: (archebakterie, eubakterie, sinice)

  33. Eukaryotní buňka má jakou DNA: (dvouvláknovou) ?

  34. Kde se vyskytují Okazak. Fragmenty: Okazakiho fragment je relatívne krátka časť reťazca deoxyribonukleovej kyseliny (DNA)

  35. Správné tvrzení o coA: = koenzým, který se skládá z adenosindifosfátu, kyseliny pantoové, β-alaninu a cysteaminu, přičemž tři poslední jmenované složky jsou spojeny peptidovými vazbami. Pro tvorbu CoA je nutná kyselina pantothenová (vitamin B5), tedy vitamín B5. Slouží v řadě různých enzymatických reakcí, jako je přenos acylových skupin při oxidaci mastných kyselin, při oxidaci pyruvátu, syntéze mastných kyselin a v různých acetylacích.

  36. Součástí endosymbiotické teorie je tvrzení : endosymbiotická teorie = Organely byly dříve oddělené, nezávislé prokaryotické organizmy, které byly pohlceny do buněk, a staly se endosymbionty. Mitochondrie se vyvinuly z proteobakterií, a chloroplasty ze sinic.

  37. Co je důkazem endosymbiotické teorie? (Mitochondrie a chloroplasty obsahují DNA + mají dvě membrány.)

  38. Co je anorganická molekula : a) voda b) soli c) AMK, d) cukr

  39. Povrchově aktivní látky = enzýmy, mají: polární a nepolární část molekuly...

  40. Kde probíhá proteosyntéza: (na ribozomech, v cytoplazme)

  41. Buňky hub mají jakou strukturu cytoskeletu:

Témata, do kterých materiál patří