Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




11._Vyvoj_statu_a_prava_po_roce_1989_O_handout

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (78 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Seminář č. 11

Vývoj státu a práva po roce 1989

  • Politický vývoj po r. 1989

Docházelo k uvolňování, které souviseli s perestrojkou M. Gorbačova v SSSR. Toto uvolňování umožnilo kritikům režimu vystupování proti vládě, přesto však byla moc v rukou Husáka a Jakeše 17. listopadu 1989 proběhla sametová revoluce, totiž mezi občany rostla nespokojenost a mezi vládnoucími silami probíhal boj o moc.

Hlavní politickou silou se stává Občanské fórum (na Slovensku Veřejnost proti násilí) – ve volbách 1992 v Čechách vítězí ODS a na Slovensku HZDS. Také sílí problematický vztah mezi Čechy a Slováky.

  • Hlavní společenské změny po r. 1989

Zejména demokratizace společnosti v. r. 1990 a příprava na svobodné volby. Byl vydán poměrně kontroverzní zákon č. 14/1990 Sb., který umožnil politickým stranám odvolat ze všech tří parlamentů i z národních výborů všech stupňů poslance, kteří neskýtali záruku demokratického působení, a umožnil až do konce března kooptace poslanců i do národních výborů. Tento zákon vyvolal silnou vlnu rezignací poslanců. Ve dnech 29. a 30. ledna byli z Federálního shromáždění skutečně politickými stranami a Národní frontou ČSSR odvoláni ti nežádoucí poslanci, kteří ještě nerezignovali.

Dne 28. března 1990 oficiálně zanikla Československá socialistická republika a vznikl nový nástupnický stát Česká a Slovenská Federativní Republika, který sdružoval oba dva národy až do roku 1992, kdy došlo k definitivnímu rozdělení obou zemí.

V červnu proběhly první demokratické volby od roku 1946, které vedly k nekomunistické vládě. Občané se opět mohli rozhodovat mezi několika desítkami politických stran, které soutěžily o jejich přízeň. Nejsilnější stranou bylo Občanské fórum, které sdružovalo mnoho demokratických proudů. Po sečtení výsledků vyšlo Občanské fórum z voleb jako jasný vítěz, když získalo 51 % hlasů v Česku, na Slovensku zvítězilo obdobně smýšlející Verejnosť proti násiliu. KSČ ve volbách získala 13 %, čímž se již nedostala do vládnoucí pozice.

  • Privatizace státního majetku, kuponová privatizace

Forma privatizace, při které dostanou občané možnost koupit (nebo ji dostanou zdarma) tzv. kuponovou knížku s určitým počtem kupónů, za které si poté mohou koupit vlastnický podíl v kterémkoliv státem vlastněném podniku, které je k tomu státem uvolněn. Probíhala hlavně v Česku, Slovensko po rozdělení ČSFR od kuponové metody ustoupilo. V kuponové privatizaci se celkem zprivatizoval majetek za cca 700 mld. (v první a druhé vlně).

Kuponovou metodou bylo privatizování cca 1800 podniků, standardními metodami asi 14000. Tzv. malou privatizací a restitucí bylo ze státního majetku odvedeno cca 23000 podniků (celkem to vyneslo 31,7 mld. Kč). Právní podklad byl zákon č. 427/1990 Sb.

Nařízení vlády č. 383/1991 Sb., o použití investičních kuponů.

Témata, do kterých materiál patří