Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




AHGB text

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.02 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

AHGB (Allgemeines Handelsgesetzbuch)

Historický základ

Ekonomický rozvoj projevující se v 19. století vznikem moderního průmyslu vyžadoval vznik obchodního práva jako právního odvětví. Po unifikaci občanského práva (1811) bylo třeba v habsburské monarchii sjednotit i obchodní právo. Celkem byly vyhotoveny čtyři návrhy dvorské komise v době 1809-1957, ale ani jeden z těchto návrhů nebyl úspěšný. Iniciativy se proto ujaly německé spolkové země snažící se o zavedení jednotného obchodního práva na svém území. Německý spolkový sněm se usnesl 1856 na svolání konference zástupců do Norimberku za účelem vypracování osnovy obchodního zákoníku. Konference byla zahájena 1857, za základ jednání byl přijat pruský návrh vycházející z francouzského Code de Commerce (1807). Usnesením 1861 byla vypracovaná osnova doporučena k přijetí spolkovým státům. V Rakousku byla přijata v prosinci 1862, účinnost zákoníku byla stanovena na 1. červenec 1863. Po rakousko-uherském vyrovnání (1867) byl pak 1875 přijat uherský obchodní zákoník, který měl také za základ norimberskou osnovu.

Všeobecný obchodní zákoník byl předcházen uvozovacím zákonem, který zrušil vše vztahující se k předmětům obchodního zákoníku, pokud nebylo stanoveno, že jejich působnost dále trvá (např. Ordonnance pour de la marine, která byla v Rakousku pramenem soukromého práva námořního).

Členění

Všeobecný obchodní zákoník se člení na čtyři knihy, kterým předchází obecná ustanovení. Knihy se dále člení na tituly, některé tituly se dělí na oddíly. Tituly či oddíly obsahují články.

Obecná ustanovení obsahují tři články, z nichž asi nejdůležitější je čl. 1. obsahující prameny obchodního práva. Za ně prohlašuje především obchodní zákoník, poté nastupuje obchodní zvyk a nakonec občanské právo.

První kniha O stavu obchodnickém. Obsahuje tituly o kupcích, o obchodním rejstříku, o obchodních firmách, o obchodních knihách, o prokuristech a obchodních zmocněncích, o obchodních pomocnících a o obchodních dohodách.

Druhá kniha O obchodních společnostech pojednává v jednotlivých titulech o veřejné obchodní společnosti, o komanditní společnosti, o akciové společnosti a jejich variantách.

Třetí kniha O tiché společnosti a O sdružení k jednotlivým obchodům na společný účet.

Čtvrtá kniha O obchodech a pojednává o obchodech obecně, o koupi, o jednání komisním, spedičním a provozním.

Nejdůležitější pojmy a instituty

Obchodní právo AHGB je právem obchodů a obchodníků. Uvádí právní vztahy vznikající při obchodování a subjekty těchto právních vztahů, tedy obchodníky. Co se týče pojmů „obchod“ a „obchodník“ tak říká, že obchodníkem je ten, kdo provozuje obchody živnostensky. Pojem obchodníka se tedy váže na pojem obchod.

Obchody

Zákoník neobsahuje definici pojmu „obchod“, ale uvádí smlouvy, které za obchody pokládá. Obchodem je v důsledku to, co zákoník za obchod prohlašuje.

Témata, do kterých materiál patří