Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obchodní korporace + náhrada škody

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (393.56 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Základní charakteristika obchodních korporací

(vymezení pojmu podnikatel, jednotlivé typy obchodních korporací a jejich vnitřní uspořádání, osobní a kapitálové prvky (jejich projevy v jednotlivých typech korporací), další právní formy podnikání a správy vlastního majetku, prameny právní úpravy práva obchodních korporací, právní povaha (dispozitivní, kogentní) norem práva obchodních korporací)

Podnikatel

Podnikání – (§ 420 odst. 1) výdělečná činnost, kterou samostatně na vlastní účet a odpovědnost vykonává podnikatel, a to živnostenským či obdobným způsobem, která je vykonávána soustavně za účelem dosažení zisku.

Podnikatel (§ 420 NOZ) – každý kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele (§ 420 odst. 1).

- FO, PO

- osoba zabývající se obchodem, výrobou, službami provozující je s cílem zabezpečit si obživu

- samostatnost – sám organizuje, řídí, rozhoduje

- soustavnost – neznamená nepřetržitost (mohou to být i sezónní práce)

Podnikatelem je dále i každá osoba, která uzavírá smlouvy související s vlastní obchodní, výrobní nebo obdobnou činností či při samotném výkonu svého povolání (př.: advokát, notář), popř. osoba, jednající jejím jménem nebo na účet podnikatele (př. vázaný zástupce, komisionář)

- nemá-li obchodní firmu, právně jedná při svém podnikání pod vlastním jménem

- sídlo – místo zapsané ve VR (lze se dovolat skutečného sídla), nezapisuje-li se => kde má hlavní obch závod nebo bydliště

- Fiktivní podnikatel – zapisuje se do VR, ale činnost má nepodnikatelský charakter

§ 421 Zápis v obchodním rejstříku

- Za podnikatele se považuje osoba zapsaná v obchodním rejstříku

- V pochybnostech se vlastnosti podnikatele přisoudí vždy tomu, kdo má příslušné podnikatelské oprávnění (živnostenské, jiné – advokáti, veterináři)

- může ho stanovit i speciální právní předpis (u většiny půjde o fikci podnikatele) – př. příspěvková organizace, dražebník, hospodářská a agrární komora

PODNIKATEL A PODNIKÁNÍ

  • Podnikatel = osoba, která se profesionálně věnuje takovým činnostem, jejichž cílem je uspět na trhu v soutěži s ostatními a získat tak pro sebe hospodářský prospěch.

  • Činnost vykonávaná profesionálním podnikatelským způsobem. FO i PO.

  • Podnikatelem dále může být i nezletilá nesvéprávná osoba, které její zákonný zástupce s přivolením soudu udělil souhlas k samostatnému provozování obchodního závodu či jiné výdělečné činnosti - § 33 OZ. Nebo také nezletilá FO, které soud přiznal svéprávnost (musí mít víc než 16). Musí prokázat schopnost se samostatně živit.

  • § 420 odst. 2 zmiňuje další 3 skupiny osob, které se též považují za podnikatele, ačkoli by se jejich činnost nedala pod podnikání podřadit dle znaků v odst. 1. Zařazení těchto osob do skupiny podnikatelů slouží k ochraně spotřebitele atd.

    • osoby uzavírající smlouvy, které souvisejí s jejich obchodní, výrobní nebo jinou obdobnou činností: např. když si podnikatel kupuje stroj (má zde postavení zákazníka), který potřebuje ke své podnikatelské činnosti.

    • osoby vykonávající samostatně své povolání: spadají sem tzv. svobodná povolání, např. advokáti, notáři, lékaři.

    • osoby jednající jménem nebo na účet podnikatele: např. vázaný zástupce dle § 32a a násl. zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Postavení podnikatele tak bude mít i např. zaměstnanec, který pro podnikatele zařizuje určitou záležitost jako komisionář.

Témata, do kterých materiál patří