Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obchodní korporace + náhrada škody

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (393.56 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

- může se rozdělovat a fúzovat pouze s dr. záložnou – s povolením ČNB, ta také dále dozoruje činnost družstevní záložny

- pojištění vkladů - povinné – Zajišťovací fond dr. záložen – PO – zákonný limit pojištění – 80 % vkladu,
max. 100 tis/1 vkladatel.

Bytové družstvo

Pojem bytového družstva je dán mimo doktrínu i samotným ustanovením § 727 odst. 1 ZOK, které stanoví, že „bytové družstvo může být založeno jen za účelem 12 zajišťování bytových potřeb svých členů.“ Bytové družstvo je tedy podle tohoto ustanovení definováno účelem svého založení, kterým může být jen zajišťování bytových potřeb členů tohoto bytového družstva.

Dále je tato zákonná definice rozšířena ustanovením § 727 odst. 2 ZOK, které stanoví, že „bytové družstvo může spravovat domy s byty a nebytovými prostory ve vlastnictví jiných osob.“ Tato činnost je však vždy doplňková a podružná ve vztahu k zajišťování bytových potřeb členů bytového družstva.

Závěrem je třeba zmínit právní pravidlo obsažené v § 727 odst. 3 ZOK, tedy že „bytové družstvo může za podmínek stanovených tímto zákonem provozovat i jinou činnost, pokud tím neohrozí uspokojování bytových potřeb svých členů a tato činnost má ve vztahu k činnosti podle odstavců 1 a 2 pouze doplňkový nebo vedlejší charakter.“ Toto ustanovení má důležitou funkci, jelikož chrání především členy bytového družstva, ale ve výsledku i třetí osoby, před takovou změnou činnosti bytového družstva, která by ohrozila základní účel bytového družstva, tedy uspokojování bytových potřeb jeho členů. Lze očekávat, že při absenci takového pravidla by u mnoha bytových družstev docházelo ke změnám činnosti ve směru k podnikání, které by se neslučovalo s uspokojováním bytových potřeb členů. Na druhou stranu je však bytové družstvo „řádným podnikatelem a může reálně podnikat, byť s dílčími omezeními“.

Funkci pojistky k uvedenému ustanovení § 727 ZOK plní ustanovení § 730 ZOK zakazující změnu formy z bytového družstva na nebytové. Úmysl zákonodárce lze dovodit z důvodové zprávy k zákonu o obchodních korporacích, kdy se „zabraňuje obcházení donucujících ustanovení tohoto zákona o regulaci hospodaření bytových družstev a poškozování jejich členů“.

Principy družstva:

Vzhledem k vývoji družstevnictví a k samotnému vývoji právní úpravy můžeme formulovat několik obecných principů družstevnictví.

a) Princip dobrovolnosti členství

  • jedná se patrně o nejdůležitější princip v družstevnictví. Tento princip vyjadřuje, že nikdo nemůže být proti své vůli nucen, aby se stal členem družstva, a stejně tak nikdo nemůže být nucen, aby členem družstva zůstal.

b) Princip kolektivismu

  • Tento princip vyjadřuje, že družstvo je tvořeno neuzavřeným počtem členů, tedy kolektivem těchto členů. Důležitost tohoto principu se pak projevuje zejména z hlediska vzájemné spolupráce členů.

Témata, do kterých materiál patří