Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
1. Albert Camus - Cizinec

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.55 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Albert Camus - Cizinec - 1942

Potom Raymond něco řekl Massonovi, jenže já nerozuměl co. Ale současně jsem zahlédl na konci pláže, hodně daleko od nás, jak se k nám blíží dva Arabové v modrácích. Podíval jsem se na Raymonda a ten mi řekl: „To je on.“ A šli jsme dál. Masson by byl rád věděl, jak nás mohli vystopovat až sem. Napadlo mě, že nás přece určitě viděli jít na autobus s plážovou kabelou, ale neříkal jsem nic.

Arabové zvolna postupovali a už byli mnohem blíž. My jsme krok neměnili, ale Raymond řekl: „Jestli z toho bude rvačka, ty, Massone, si vem na mušku toho druhého. Já se o svého mládence postarám. Na Mersaulta zbyde, kdyby se připlet ještě někdo.“ Řekl jsem: „Ano,“ a Masson si strčil ruce do kapes. Připadalo mi, že rozpálený písek zčervenal. Stejnoměrným tempem jsme mířili k oběma Arabům. Vzdálenost se mezi námi pravidelně krátila. Několik kroků od nás se zastavili. Já s Massonem jsme zpomalili. Raymond vykročil rovnou ke svému mládenci. Skoro nebylo rozumět, co mu říká, ale Arab se tvářil, jako by ho chtěl nabrat hlavou. Vtom dal Raymond první ránu a hned volal Massona. Masson přikročil k tomu svému a plnou vahou mu dal dvě rány za sebou. Arab sebou plácl do vody a několik vteřin zůstal ležet nosem ke dnu, až mu kolem hlavy vyskakovaly na hladinu bublinky. Mezitím také Raymond útočil a tomu jeho mládenci crčela po obličeji krev. Raymond se ke mně otočil a řekl: „Teď uvidíš tu nakládačku.“ Já vykřikl: „Pozor, má nůž!“ Jenže to už měl Raymond paži rozšmiknutou a jizvu na tváři.

I. část

Zasazení výňatku do kontextu díla

Úryvek je zařazen přibližně do poloviny románu, kdy dochází z potyčce s Araby

Téma a motiv

Téma: Zobrazuje pojetí existencionalistické filosofie - odpoutání od společnosti, nesmyslnost, Kniha řeší odloučení člověka, který je odlišný, od společnosti.

Motivy: vina, trest, kritika maloměšťácké společnosti

Časoprostor: Není přesně určen, zřejmě první polovina 20. století, Alžírsko

Kompoziční výstavba

Je chronologická, kauzalní (příčinná) a tektonická (uzavřená), je narušena retrospektivou a vnikem vnitřního světa. Členěn na odstavce, v úvahové části jde o autoreflexy.
1.dějová - 6 kapitol - seznámení s M., smrt matky, seznámení se s Marií; vražda

2. část - úvahová - 5 kapitol – zatčení, výslechy, soudní přelíčení, sebereflexe

Vysvětlení názvu díla : Cizinec – hlavní hrdina Mersault byl izolován od společnosti, uzavřený, proto cizinec.

Autorský postoj: sympatizuje s hlavním hrdinou

Literární druh a žánr

Druh: próza

Žánr: filosofický román, ale rozsahem spíš novela , zabývá se existencialismem, což je fil. směr který vznikl po první světové válce v Německu. Tento směr uznává pouze existence jedince, život člověka vnímán jako starost.

II. část

Vypravěč: ich - forma

Témata, do kterých materiál patří