Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
17. John Steinbeck - O myších a lidech

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (26.84 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

John Steinbeck - O myších a lidech - 1937

"Takovej člověk, co chodí jako my dělat po rančích, je na tom světě opuštěnej jako kůl v plotě. Neví, co je to rodina.
Neví, co je to vlastní kout. Přijde na ranč, vydře si těch pár šestáků a pak se sebere do města a tam ty svý šestáky rozfofruje, a netrvá to nikdy dlouho, a vláčí kostru zase na jiným ranči. Takovej člověk ti nemá, nač by se moh těšit."
Lennie byl celý šťastný. "To je ono - to je ono! A teď povídej, jak je to s náma."
George vykládal dál: "S náma je to jiný. My máme před sebou budoucnost. My si máme s kým promluvit, a to dělá moc. My nemusíme vysedávat po putykách a rozhazovat tam šestáky, jako takový, co nemají kam jít Takový, když se dostanou do kriminálu, tak tam můžou třeba zcepeně, a ani pes po nich neštěkne. Ale s náma je to jiný."
Tu mu Lennie vpadl do řeči: "Ale s náma je to jiný. A proč? Protože... protože já mám tebe - a o mě se staráš ty, a ty máš mě - a o tebe se starám já. Proto." Blaženě se rozesmál. "Povídej, Georgi, dál."
"Jednoho krásnýho dne si dáme svoje šestáky dohromady a koupíme si maličkej domeček s ňákým tím kouskem pole a krávu a pár prasat a..."
"A budeme mít všecko, co hrdlo ráčí," rozjásal se Lennie. "A budeme si držet králíky. Povídej dál, Georgi! Co všecko budem mít na zahrádce, a o těch králících v kotcích, o tom, jak v zimě bude pršet, a o těch kamínkách, a o tý smetaně na mlíce, co se skoro ani nedá prorazit. Povídej mi o tom, Georgi!"

I. část

Téma a motiv

Téma: osamocenost člověka, líčení sociálních kontrastů, Kritika a odsouzení násilí, rasismu a ponižování lidí. Společenské poměry na venkově, obrovská důležitost přátelství. Ukázka, jak se lidský sen může rozpadnout během okamžiku

Motivy: Autor se snaží zachytit důležitost přátelství a lásky. Láska, přátelství, sny, samota, tolerance, naivita, dobrosrdečnost, nenávist, podlost

Časoprostor: 30. léta 20. století, farma u obce Soledad (jihovýchodně od amerického města Salinas v západní Kalifornii)

Kompoziční výstavba

Chronologie

Rychlý dějový spád (příběh je sevřený)

6 kapitol

Vysvětlení názvu: odkazuje k básni Polní myšce od Roberta Burnse

Autorský postoj: polemizuje s americkým snem, avšak umožňuje nacházet naději v přátelství

Literární druh a žánr

Druh: próza

Žánr: baladická novela s alegorickým podtextem (jednotlivé postavy prezentují sociální skupiny lidí americké společnosti v době hospodářské krize)

II. část

Vypravěč: er - forma

Postavy:

George Milton -stará se o svého mentálně zaostalého kamaráda Lennieho, protože oto byl požádán Lennieho tetou Klárou; je obětavý a udělá pro něj všechno; občas Lenniemu vyčítá, že se o něj musí starat a nemá vlastní život, ale přesto má Lennieho rád; touží po spokojeném životě ve vlastním domečku

Témata, do kterých materiál patří