ZAFINprednaska2
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Dlouhodobý hmotný majetek má hmotnou podstatu a dlouhodobé užití. Svoji hodnotu předává postupně prostřednictvím odpisu, i když některé jeho složky se neodepisují (pozemky). Patří zde zejména budovy a stavby, samostatné movité věci a soubory movitých věcí, pozemky, zvířata základního stáda a tažná zvířata, pěstitelské celky, umělecká díla a další.
Dlouhodobý finanční majetek představuje především majetkové, ale i úvěrové cenné papíry s předpokládanou dobou držby nebo splatnosti delší než 1 rok a poskytnuté dlouhodobé půjčky a úvěry.
Zásoby představují většinou vstupy do výrobní činnosti podniku a zčásti nebo úplně se v ní spotřebují. Zahrnují především materiál, jehož součástí jsou většinou i náhradní díly a obaly. Dále zásoby vlastní výroby, jejichž součástí jsou rozpracované výkony - nedokončené výrobky a polotovary i dokončené, ale dosud neprodané výkony – hotové výrobky. Zboží jako další složka zásob představuje výrobky jiných podniků, které podniku nakupuje a v nezměněném stavu dále prodává. Zvířata zahrnují především drobná kožešinová zvířata, ryby, včelstva, hejna drůbeže, psy apod.
Pohledávky můžeme chápat jako dluhy jiných subjektů vůči podniku, a to např. za odebrané a dosud nezaplacené zboží, výrobky a služby. Jde vlastně o neuhrazené nároky podniku vůči jiným subjektům a člení se jednak podle času, jednak podle povahy:
krátkodobé, s dobou splatnosti do 1 roku,
dlouhodobé, s dobou splatnosti nad 1 rok,
z obchodního styku – zejména pohledávky za odběrateli,
ostatní pohledávky – vůči zaměstnancům a jiným fyzickým či právnickým osobám.
Krátkodobý finanční majetek je charakterizován vysokou likvidností, často bezprostřední obchodovatelností a krátkodobostí. Zahrnuje především hotovostní peníze včetně jejich ekvivalentů jako jsou ceniny, poukázky a šeky, peníze na bankovních účtech a cenné papíry sloužící ke krátkodobému uložení dočasně volných peněžních prostředků, které podnik v případě potřeby rychle přemění na hotové peníze.
Ostatní aktiva a pasiva pak představují především operace související s účtováním nákladů a výnosů do období, se kterým věcně a časově souvisejí, tj. především časové rozlišení a přechodné účty.
Klasifikace pasiv(kapitálu)
Základním kritériem pro členění zdrojů podniku je hledisko vlastnictví, podle něho se veškeré zdroje financování podnikových aktiv člení na 2 základní skupiny:
Vlastní zdroje, někdy označované jako vlastní kapitál, který představuje určitý finanční základ podnikatelské činnosti, jenž se v průběhu podnikatelské činnosti může měnit, a to zejména v závislosti na dosaženém výsledku hospodaření. Zahrnují základní kapitál, kapitálové fondy, fondy tvořené ze zisku, výsledek hospodaření.
Cizí zdroje, nazývané také cizí kapitál, pasiva v užším pojetí. Jejich součástí jsou především závazky a rezervy.