Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZAFINprednaska6

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Emise dluhopisů

Emitenti dluhopisů mohou být právnické či fyzické osoby oprávněné k podnikání podle zvláštního předpisu. Povolení k vydání dluhopisů uděluje na žádost Komise pro cenné papíry a toto povolení se uděluje se souhlasem ČNB. Vydání dluhopisů mohou emitenti zabezpečit sami nebo pomoci zprostředkovatele (osoby oprávněné k obchodování s cennými papíry), nejčastěji banky. Emitent může vydávat nové obligace svým jménem nebo jménem banky.

V žádosti o povolení emise dluhopisů musí emitent uvést:

a) účel použití požadovaného vydání,

b) svou současnou a předpokládanou finanční situaci a prohlášení, že je schopen zabezpečit návratnost požadované emise, popř. zda a jak bude návratnost věcně zajištěna,

c) u dluhopisů, za jejichž splácení nebo úročení převzala záruku právnická nebo fyzická osoba, též údaje o ručiteli a jeho finanční situaci, jakož i jeho písemný souhlas s převzetím ručitelského závazku,

d) způsob zveřejnění emisních podmínek a ročních výsledků svého hospodaření.

Součástí žádosti o povolení musí být návrh emisních podmínek, ve kterých je žadatel povinen uvést název dluhopisu, celkovou částku emise a její rozložení do jednotlivých dlužních částek, emisní kurz, nominální hodnotu dluhopisu, datum vydání a splatnosti dluhopisu, způsob jejich vydání, splácení a platební místo, formu výnosu dluhopisu a způsob jeho stanovení. K žádosti žadatel připojuje poslední roční uzávěrku s komentářem ověřenou auditorem a vzor dluhopisu.

Dlouhodobé bankovní úvěry

Jsou úvěry poskytované peněžními ústavy s dobou splatnosti delší než 1 rok.

Dodavatelské úvěry

Jde o financování na základě dlouhodobé splatnosti faktury. V praxi se většinou tyto dlouhodobé dodavatelské úvěry řeší pomocí směnek.

Rezervy

Rezervy patří do oblasti dlouhodobých cizích zdrojů, které jsou tvořeny na vrub nákladů. Většinou se u nich zná pouze účel použití, zatímco období a částka použití se jenom odhadují.

Z hlediska účelu se rezervy člení na:

  1. účelové - tvoří se na konkrétní, předem stanovený účel (např. na opravy majetku, na restrukturalizaci),

obecné - nemají předem stanovený konkrétní účel použití (např. na rizika či ztráty při podnikání).

Z hlediska předpisů, zejména daňových, se rezervy člení na:

  1. zákonné - jejich tvorba a použití je stanoveno zákonem o rezervách a zohledněno zákonem o daních z příjmů,

ostatní - o jejich tvorbě a použití rozhoduje účetní jednotka sama a daňově se neuznávají.

Rezervy vymezené zákonem se vytvářejí procentem z určeného základu nebo v absolutní částce, pokud zvláštní zákon přímo nestanoví způsob tvorby rezervy.

Rezervy podléhají dokladové inventuře a při inventarizaci se posuzuje jejich výše a odůvodněnost. Analytická evidence se vede podle druhu rezerv.

Témata, do kterých materiál patří