Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZAFINprednaska8

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (71.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Jak lze zjistit bod zvratu?

Bod zvratu vychází ze vztahu T = N takto:

T= N

pq = F + bq

q(BZ) =

Bod zvratu lze odvodit i z jednotkových (průměrných) veličin.

Z rovnice pq = F + bq lze odvodit, že

P = ,

Výpočet znamená,že bodu zvratu je dosaženo , když se cena rovná nákladům (součtu fixních nákladů připadajících na jednotku produkce a variabilních nákladů na jednotku produkce). Rozdíl mezi cenou výrobku p a jeho variabilními náklady b je označen jako příspěvek na úhradu fixních nákladů a zisku:

ú = p – b.

Z rovnice pq = F + bq pak lze odvodit, že

ú = ,

Z toho vyplývá, že bodu zvratu je dosaženo, když se příspěvek na úhradu fixních nákladů a zisku rovná fixním nákladům připadajícím na jednotku produkce. Tedy zisku může být dosaženo teprve tehdy, až celkový příspěvek na úhradu pokryje celé fixní náklady.

V dalším postupu je třeba určit tzv.kritické využití výrobní kapacity (VKkrit).Tento výpočet se určí jako poměr ve výši bodu zvratu a výrobní kapacity (VK):

VKkrit =

Znalost kritického využití výrobní kapacity je důležitá již při samotném projektování výrobních kapacit.Je nezbytně nutné, aby budoucí potřeba určitého výrobku v průměru trvale převyšovala alespoň bod kritického využití výrobní kapacity; v opačném případě bude výroba ztrátová.

Cílem podniků je produkovat zisk. Nestačí tedy, aby podniky produkovaly svou výrobu na hranici bodu zvratu, ale musí vyrábět a realizovat alespoň takový objem produkce, který přinese i určitý zisk. Produkce zisku je dána nejen požadavky majitelů firem (akcionáři, společníci, družstevníci) na podílu na zisku,ale zároveň by měla firma zajistit i splátky cizího kapitálu a dalšími potřebami firmy například nutnost investovat do nových technologií. Tento minimální zisk se označí jako Zmin. Nový bod zvratu, zahrnující i tvorbu tohoto zisku, se pak zjistí podle vzorce:

BZ =

Vychází se ze vztahu T = F + bq + Zmin.

Blíží-li se koeficient nule (skutečný objem výroby nebo prodeje se blíží bodu zvratu), hrozí firmě, že se dostane do ztráty. Nemůže-li zvýšit tržby (objem prodejů a ceny), musí snížit variabilní náklady nebo odbourat část fixních nákladů.

Při různorodé produkci se musí pro vyjádření závislosti nákladů a objemu výroby použít globální nákladová funkce, tj.funkci vyjadřující vztah mezi celkovou produkcí a celkovými náklady. Předpokládá se opět lineární vývoj celkových nákladů:

N = F + hQ

Kde parametr h představuje podíl celkových variabilních nákladů na 1Kč produkce (tržeb), proměnná Q celkovou produkci (tržby) vyjádřenou peněžně. Parametr h je obdobou haléřového ukazatele nákladovosti, který však představuje podíl veškerých nákladů na 1 Kč produkce. Ke zjištění globální nákladové funkce lze použít všech metod zjišťování nákladových funkcí. Rovněž propočet bodu zvratu a bodu kritického využití výrobní kapacity je shodný s propočtem při stejnorodé produkci.

Témata, do kterých materiál patří