Protokol č. 1 - Odění a základní pletiva
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Protokol č. 1
BIOLOGICKÉ PRAKTIKUM
Botanická část
Jméno a příjmení: Studentské číslo: Obor:Téma: Odění rostlin
Teorie: odění = soubor papil, trichomů a emergencí na povrchu rostliny. Tyto útvary mohou být na všech orgánech rostliny mimo kořen.
Pomůcky: mikroskop, podložní a krycí sklíčka, kapátko, kádinka s vodou, pinzeta, žiletka, biologický materiál pro výrobu preparátů
Biologický materiál: muškát páskatý (Pelargonium zonale), divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum), rosnatka kapská (Drosera capensis), fialka africká (Saintpaulia ionantha)
Trichomy:
Teorie: Trichomy jsou dlouhé výčnělky na pokožce rostlin, vznikající z pokožkových buněk rostliny. Buňky mladých trichomů jsou živé, u dospělých trichomů buněčný obsah často odumírá.
Dělení trichomů:
-
Podle počtu buněk:
-
Jednobuněčné
-
Vícebuněčné
-
-
Podle tvaru
-
Jednoduchý
-
Hvězdicovitý
-
Rozvětvený
-
-
Podle funkce
-
Žahavý
-
Žlaznatý
-
Krycí
-
Příchytný
-
Úkol č. 1: Pozorování trichomů na listu muškátu páskatého (Pelargonium zonale)
Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody.
Pomocí žiletky odřežeme kousek pokožky z řapíku listu muškátu, kterou pomocí pinzety vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.
Nákres:
Závěr: Při zaostření na pokožku jsme mohli pozorovat trichomy. Nejvíce bylo krycích trichomů, které jsou tvarované do špičky a tvořeny několika buňkami. Dále jsme mohli pozorovat žlaznaté trichomy, které byly stavbou podobné krycím, ale byly zakončené malou „hlavičkou“. Viděli jsme i jeden přisedlý žlaznatý trichom tvořený pouze jednou buňkou.
Úkol č. 2: Pozorování trichomů na listu divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum)
Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody.
Pomocí žiletky odřízneme malé množství trichomů z povrchu listu divizny, ty pomocí pinzety vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.
Nákres:
Závěr: Pod mikroskopem jsme mohli pozorovat vícebuněčné větvené trichomy, které vyrůstají z jednoho společného vlákna a dále se větví.
Emergence
Teorie: Emergence jsou podpokožkové výrustky, někdy ještě se zachovanými cévními svazky. Mohou být poměrně pevné a dosahovat značných rozměrů. Řadíme zde např. ostny, trávicí žlázky masožravých rostlin, šupiny na řapíku atd.
Úkol č. 3: Pozorování tentakulí rosnatky kapské (Drosera capensis)
Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody.
Pomocí žiletky odřízneme jednu nebo více tentakulí které pomocí pinzety přeneseme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.
Nákres:
Závěr: Při zaostření jsme mohli pozorovat tentakule, které mají tvar vícebuněčných brv zakončených malou „hlavičkou“. Díky barvivu droserinu mají tentakule sytě červenou barvu. Při větším přiblížení jsme mohli pozorovat i cévní svazky ve formě tenkého tmavého proužku táhnoucího se po celé délce stonku tentakule.