Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokol č. 1 - Odění a základní pletiva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35.28 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Protokol do předmětu Biologické praktikum (botanická část) obsahující témata: odění rostlin (trichomy, emergence, papily) a základní pletiva

Protokol č. 1

BIOLOGICKÉ PRAKTIKUM

Botanická část

Jméno a příjmení: Studentské číslo: Obor:

Téma: Odění rostlin

Teorie: odění = soubor papil, trichomů a emergencí na povrchu rostliny. Tyto útvary mohou být na všech orgánech rostliny mimo kořen.

Pomůcky: mikroskop, podložní a krycí sklíčka, kapátko, kádinka s vodou, pinzeta, žiletka, biologický materiál pro výrobu preparátů

Biologický materiál: muškát páskatý (Pelargonium zonale), divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum), rosnatka kapská (Drosera capensis), fialka africká (Saintpaulia ionantha)

Trichomy:

Teorie: Trichomy jsou dlouhé výčnělky na pokožce rostlin, vznikající z pokožkových buněk rostliny. Buňky mladých trichomů jsou živé, u dospělých trichomů buněčný obsah často odumírá.
Dělení trichomů:

  1. Podle počtu buněk:

    1. Jednobuněčné

    2. Vícebuněčné

  2. Podle tvaru

    1. Jednoduchý

    2. Hvězdicovitý

    3. Rozvětvený

  3. Podle funkce

    1. Žahavý

    2. Žlaznatý

    3. Krycí

    4. Příchytný

Úkol č. 1: Pozorování trichomů na listu muškátu páskatého (Pelargonium zonale)

Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody.
Pomocí žiletky odřežeme kousek pokožky z řapíku listu muškátu, kterou pomocí pinzety vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.

Nákres:

Závěr: Při zaostření na pokožku jsme mohli pozorovat trichomy. Nejvíce bylo krycích trichomů, které jsou tvarované do špičky a tvořeny několika buňkami. Dále jsme mohli pozorovat žlaznaté trichomy, které byly stavbou podobné krycím, ale byly zakončené malou „hlavičkou“. Viděli jsme i jeden přisedlý žlaznatý trichom tvořený pouze jednou buňkou.

Úkol č. 2: Pozorování trichomů na listu divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum)

Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody.
Pomocí žiletky odřízneme malé množství trichomů z povrchu listu divizny, ty pomocí pinzety vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.

Nákres:

Závěr: Pod mikroskopem jsme mohli pozorovat vícebuněčné větvené trichomy, které vyrůstají z jednoho společného vlákna a dále se větví.

Emergence

Teorie: Emergence jsou podpokožkové výrustky, někdy ještě se zachovanými cévními svazky. Mohou být poměrně pevné a dosahovat značných rozměrů. Řadíme zde např. ostny, trávicí žlázky masožravých rostlin, šupiny na řapíku atd.

Úkol č. 3: Pozorování tentakulí rosnatky kapské (Drosera capensis)

Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody.
Pomocí žiletky odřízneme jednu nebo více tentakulí které pomocí pinzety přeneseme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.

Nákres:

Závěr: Při zaostření jsme mohli pozorovat tentakule, které mají tvar vícebuněčných brv zakončených malou „hlavičkou“. Díky barvivu droserinu mají tentakule sytě červenou barvu. Při větším přiblížení jsme mohli pozorovat i cévní svazky ve formě tenkého tmavého proužku táhnoucího se po celé délce stonku tentakule.

Témata, do kterých materiál patří