Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokol č. 1 - Odění a základní pletiva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35.28 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Protokol do předmětu Biologické praktikum (botanická část) obsahující témata: odění rostlin (trichomy, emergence, papily) a základní pletiva
Papily

Teorie: Papila je jednoduchá bradavkovitá vychlípenina vnější strany pokožkové buňky. Často jsou přítomné na okvětních lístcích rostlin. Díky optickým jevům (rozptyl a lom světla) mají papilami pokryté části těla matný vzhled.

Úkol č. 4: Pozorování papil na okvětních lístcích fialky africké (Saintpaulia ionantha)

Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody.
Na okvětním lístku fialky provedeme příčný řez a oddělíme tenký proužek, který pomocí pinzety vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.

Nákres:

Závěr: Pod mikroskopem jsme mohli pozorovat papily fialky ve formě drobných výběžků z pokožky rostliny.

Téma: Základní pletiva

Teorie: Tkáň je soubor buněk společného původu, které mohou mít odlišnou stavbu či funkci, ale společně plní určitou komplexní roli v rostlinném těle.
Dělení rostlinné tkáně podle tloušťky buněčné stěny:

  1. Parenchym – tvořen buňkami s tenkou buněčnou stěnou a mezibuněčnými prostory. Velmi měkké pletivo, které je obvykle chráněno a vyživováno jinými typy pletiv.

  2. Kolenchym – buňky mají stěny výrazně ztloustlé v rozích či po stranách. Velmi pružné a ohebné pletivo.

  3. Sklerenchym – buňky mají silné ztloustlé buněčné stěny po celém svém obvodu a jsou propojeny plasmodesmaty. Často jsou bez živého obsahu (odumřelé buňky). Většinou plní zpevňovací funkci. Jednotlivé buňky se nazývají sklereidy.

Pomůcky: mikroskop, podložní a krycí sklíčka, kapátko, kádinka s vodou, pinzeta, žiletka, biologický materiál pro výrobu preparátů

Biologický materiál: šípky růže šípkové (Rosa canina)

Úkol č. 1: Pozorování sklereid ze souplodí šípku růže šípkové (Rosa canina)

Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody.
Ze zralého šípku růže odřízneme pomocí žiletky malé množství sklereid (chloupků na nažkách), které pomocí pinzety vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pozorujeme pod mikroskopem a zakreslíme.

Nákres:

Závěr: Pod mikroskopem jsme pozorovali sklereidy ze souplodí šípku, které měly podlouhlý tvar a velmi silnou buněčnou stěnu v celém svém rozsahu. Protoplast tvořil jen malou část buňky.

Závěr protokolu: Naučili jsme se rozeznávat různé druhy rostlinného odění, jako jsou například trichomy, papily nebo emergence. Také jsme zjistili, jak vypadají různé druhy rostlinného pletiva s rozdílnou tloušťkou buněčné stěny.

Témata, do kterých materiál patří