Protokol č. 4 - Mitóza a meióza
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Protokol č. 4
BIOLOGICKÉ PRAKTIKUM
Zoologická část
Jméno a příjmení: Studentské číslo: Obor:Téma: Mitóza a meióza
Teorie: Buněčné dělení je proces, při kterém z jedné mateřské buňky vzniká několik buněk dceřiných. Jednobuněčné organizmy se díky buněčnému dělení rozmnožují, mnohobuněčné organizmy jím zvyšují množství buněk ve svém těle.
Buněčné dělení eukaryot probíhá odlišně než u prokaryot. Rozlišují se dva druhy buněčného dělení: mitóza a meióza
Mitóza
Teorie: Mitóza je typ buněčného dělení somatických buněk, při kterém z jedné dceřiné diploidní buňky vznikají dvě opět diploidní buňky s identickou genetickou výbavou. Jedná se o sled událostí, který zahrnuje dělení jádra (vlastní mitóza) a dělení buňky (cytokineze).
Mitotické dělení můžeme rozdělit do čtyř fází: profáze, metafáze, anafáze a telofáze. Někdy se uvádí i pátá fáze, která probíhá mezi profází a metafází, označujeme ji tedy jako prometafázi.
Mitóze musí předcházet replikace DNA v S-fázi buněčného cyklu, jinak by nemohlo dojít k rovnoměrnému rozdělení chromozomů do dceřiných buněk.
Profáze
Popis: V první fázi dochází ke spiralizaci chromozomů (chromatidy jsou spojeny v centromeře). Zaniká jadérko i jaderný obal. Začíná tvorba dělícího vřeténka, které se zatím nachází mimo jádro. Centrosomy, které jsou tvořeny dvojicí na sebe kolmých centriolů, se seskupují na pólech buňky. Z centrosomů vyrůstají mikrotubuly dělícího aparátu. Začíná se vytvářet dělící vřeténko.
Nákres:
Prometafáze
Popis: Pokračuje spiraliazace chromozomů a dochází k jejich rozptýlení v celé buňce. Mikrotubuly aktivně vyhledávají chromosomy, ke kterým se připojují prostřednictvím kinetochorů. Kinetochory se nachází párově v oblasti centromery každého chromozomu a připojení k nim musí být bipolární, tzn. mikrotubuly z obou pólů se musí připojit současně.
Nákres:
Metafáze
Popis: Během metafáze jsou maximálně spiralizované chromosomy seřazeny v ekvatoriální rovině (jejich centromery leží kolmo k ose vřeténka). Sesterské chromatidy zůstávají spojeny pouze v místě centromery.
Nákres:
Anafáze
Popis: Anafáze začíná oddělením sesterských chromatid a pokračuje jejich rovnoměrným rozchodem k pólům buňky. Kromě oddalování chromozomů probíhá i oddalování pólů buňky - dochází tak k prodlužování celé buňky. Prodlužování končí v okamžiku, kdy délka buňky dosáhne dvojnásobku délky v metafázi.
Nákres:
Telofáze
Popis: Dokončuje se proces oddalování pólů. Kolem chromosomů se vytváří jaderný obal, chromozomy na pólech buňky postupně despiralizují. Vytváří se znovu i jadérko.
Nákres:
Cytokineze
Popis: Cytokineze zajišťuje přibližně rovnoměrné rozdělení ostatních komponentů buňky (cytoplazma, organely aj.). U živočišné buňky se po jejím obvodu vytváří prstenec z aktinových a myosinových mikrofilament, jehož kontrakcí vzniká dělící rýha. Ta se prohlubuje, až dojde k přeškrcení buňky a rozdělení na dvě dceřiné.