Historická geografie-výpisky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
-konec druhé světové války 1.9.1945
Dekolonizace
-po 2.sv.válce vlna národně osvobozeneckého hnutí – rozpad koloniální soustavy
-Blízký východ - * Jordánsko, Sýrie, Libanon, Izrael, 70.léta – nezávislost Katar, Bahrajn
Západní koloniální říše vznikla v 19.st, zůstali r.1939 nedotčené i když většinu něm. a tur.kolonií získala VB, Fr., Japonsko
-žádná ze 7 evr.kol.mocností – VB, Fr.,Šp., Port.,Belgie, It., a Niz. se nevzdala svých držav dobrovolně
-USA – nezávislost Filipínám, VB*Britské společenství národů(Commonwealth) – nezávislost Kanady, JAR, Austrálie, Nový Zéland.
-ostatní mocnosti- snaha o pozvolný vývoj kolonií k občanství – odpor evr.usedlíků, mezirasové napětí, střety evr.kultur s kulturou poddaných národů.
-Fr. boje za udržení vlády nad Indočínou, po roce 1945 válka ve Vietnamu proti kom.režimu Ho Či Mina–porážka Fr.u Dien-bien-phu, ústup kolonizátorů, *Laos a Kambodža = 80.léta *Vietnam, Nizozemí – snaha potlačit nacionalisty na Jávě - *Indonéská republika, VB – nezávislost Indie a Pákistánu, Bangladéši, Barmě a Cejlonu, úspěšná válka o Malajsii a Brunej, 70.léta - *samostatnost ostrovních států v Karibiku
1967 – odchod Británie ze Suezu – do roku 1997 si zachovala pouze Hongkong
Africká dekolonizace – hnutí za samostatnost – nejsilnější v koloniích s počet.bělošským obyv., Alžírsko – válka za osvobození(1954-1962), vítězství nad franc.kol.správou
-50.léta – svržena egyptská monarchie, *Egypt, Francie –nezávislost Tunisku a Maroku
-JAR – nacionalistická vláda, politika apartheidu až do roku 1990.
-60.léta – nezávislost Keňa a Rhodézie(Zimbabwe), Nigérie, Somálsko, Zair, *16 nových nezávislých států
-Portugalsko – nejdéle se udrželo kolonie – až do partyzánské války v 70.letech.
-politická a ek.stabilita nově vzniklých států byla křehká – hranice vytyčené ev.vládami v 19.st – etnické rozpory – narušení celistvosti státu-problém demokratizace Afriky.
Rozvoj demokracie
Vznik demokracie je připisován Řecku, podobně však jako oheň byla demokracie objevena na různých místech světa (př. Vikingové ji znali také); z řec. = vláda lidu; demokratické zřízení se používalo i v Římě, nešlo ovšem o zastupitelskou demokracii v dnešním slova smyslu. V dřívějších dobách boje o demokracii-byl hlavní zřetel obrácen k vytvoření zákonodárného orgánu.
Revoluce z let 1789 a 1848 přinesly vítězství demokratickému ideálu, který pak v druhé pol. 19. stol. proniká v růz. formách do polit. myšlení, usměrňujícího vývoj států, a uskutečňuje se postupně - byť místy velmi nedokonale - v konstitučních monarchiích. Svět. válka, která rozvrátila 3 největší monarchie, nepřející demokrat. ideám, a která vytvořila množství nových republik, znamená zatím další nejdůležitější mezník ve vývoji.