Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Historická geografie-výpisky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (222 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zápisy z přednášek Historické geografie. Předmět vyučoval Baar. Zkouškou jsem s těmito zápisy zvládla na B.

-šíření fundamentalismu-Súdán, Egypt, Alžírsko, Libanon, Afghánistán

-oblast Perského zálivu – Válka v zálivu(1990-1991)- irácký diktátor Saddám Husajn-agrese proti Kuvajtu-reakce NATO – operace Pouštní bouře, osvobození Kuvajtu, povstání Kurdů v severním Iráku i v Turecku.

-Válka proti Iráku (2003)- rychlý postup USA- svržen S.Husajn- kontrola iráckého území USA-snaha o nastolení demokracie.

-J a JV Asie- vleklý spor Indie a Pákistánu o Kašmír, hospodářský, ekonomický a kulturní rozvoj, populační nárůst, přechod k otevřené ekonomice, separatistické snahy o autonomii.

Pod správou OSN se osamostatnila Kambodža a Východní Timor.

-Dálný východ: Čína – snaha navazovat vztahy se Západem a rozvíjet demokracii- do r. 1989-masakru studentů na náměstí Nebeského klidu. Rozvoj ekonomik „asijských tygrů“- až do krize 1998.

-Austrálie a Oceánie: Austrálie a Nový Zéland- stabilní demokracie, Oceánie- samostatná území, či federace- myšlenka * Spojených států tichomořských.

-Amerika: USA- udržuje svůj post světové velmoci, současný problémem- správa Iráku, boj proti terorismu.

-Jižní a střední Amerika: 90.léta- rozvoj demokracie, hospodářské reformy, volný trh. problémy: ochrana životního prostředí( Amazonie), obchod s narkotiky.

-Afrika: politické násilí a politika apartheidu v JAR- ukončeno 1994, snah o nastolení demokracie ve všech zemích Afriky- pomalý rozvoj, války mezi etniky v Somálsku, Súdánu, Rwandě- exodus milionů lidí, v severní Africe se rozmohl fundamentalismus., problémy: hospodářská zadluženost.

Integrační tendence

Evropské integrace:

- 1462 – 1464 Jiří z Poděbrad, měla vzniknout Liga Křesťanských princů, chtěl vytvořit arbitrážní soud, který by měl rozhodovat o narušitelích míru – neuspěl – jiné myšlení

- Roussoe, Kant, Hugo – zabývali se sjednocováním

- sdružení mnoha něm.států, *Německý spolek(1815), 1834-*celní unie-1871 Německé císařství.

  • 1919 – 1920 Versaillská smlouva – uvalení sankcí na Německo

  • rakouský hrabě Coudenhove Kalergi, snaha * Panevropské unie (1924) po vzoru USA

  • 1929 snaha vytvoření Spojené státy Evropské; fr. Ministr zahraničí A. Briand a něm. Ministr zahr. G. Stresemann – ekonomická krize zabránila růstu této myšlenky

  • 1939-1945 někteří Němci si mysleli, že sjednocují Evropu podle představ Kanta, Huga, Roussoa

  • 1944 – Benelux – vytvoření celní unie

  • 1950 ESUO, 1957 Římské smlouvy (EHS, EURATOM), 1968 dokončení celní unie,1987 SEA, 1993 Maastrichtská smlouva

Severoamerická integrace: viz. vznik USA

  • 1994 Dohoda o severoamerické zóně volného obchodu (NAFTA) – vznikla jako reakce na vytvoření společného trhu v Evropě (největším problémem byla rozdílnost hospodářských úrovních mezi USA a Mexikem)

Asijská integrace:

  • 1967 ASEAN (Association of South East Asian Nations), bylo založeno Indonésii, Malajsií, Filipínskou republikou, Singapurem a Thajskem; ustanovující bylo tzv. Bankokská deklarace; cíle v ekonomické, technologické, sociální a kulturní sféře. Dnes spíše regionální fórum jako bezpečně politická instituce.

  • počátek 90.let APEC (Asian Pacific Economic Cooperation Forum); krize identity s ASEAN;

Témata, do kterých materiál patří