Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




06_únor

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (268.32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Zda je nakonec omilostněn či popraven se čtenář nedozví.

IV) Charakterizace postav

Mersault – hlavní postava, vypravěč, pracuje jako úředník, naprosto lhostejný ke všemu, nedává najevo emoce (ale má je), moc nemluví, bere věci takové, jaké jsou, nedokáže lhát a přetvařovat se, má blízký vztah k přírodě, špatně snáší horko

Pro lepší vykreslení Mersaultovy osobnosti používá autor i další postavy:

  • Thomas Peréz - přítel Mersaultovy matky, velice pohnut její smrtí – více vyniká Mersaultova lhostejnost

  • Raymond – Mersaultův soused, později se spřátelí, tvrdí, že je skladník, ale vydržuje prostitutky, lže a podvádí – naopak Mersault nevidí ve lhaní žádný smysl

  • Salamano – Mersaultův soused, protivný, má psa, kterého bije a nadává mu, jednoho dne se mu pes ztratí a Salamano je tím velice zdrcen – opět zvýrazňuje Mersaultovu bezcitnost

Marie – zamiluje se do Mersaulta i přes jeho podivínství touží po jeho lásce, kterou však nenalézá, podporuje ho i v nejtěžších chvílích (návštěva věznice, věří že bude omilostněn)

V) Kompozice knihy

Doba a místo: Alžír, 1. polovina 20. století

Název: Hlavní postava je cizincem v lidské společnosti– vybočuje z běžných společenských konvencí, není schopen orientovat se v hodnotovém řádu společnosti. O začlenění do této společnosti však neusiluje. Je cizincem i ve svém vlastním životě, který mu je v podstatě lhostejný.

Kniha je rozdělena na dvě části – dějovou a úvahovou. Děj je řazen chronologicky

Jedná se o filozofický román (svým tvarem a rozsahem podobný novele). Dílo řadíme k existencialismu (Camus sám to však odmítá). Východiskem exitencialismu je člověk jako izolovaný jedinec od společnosti, nemá vazby, soustředí se na své vnitřní ego, je plný úzkosti, pocitu nesmyslnosti existence a nevyhnutelnosti smrti, odcizení a naprosté osamělosti. Existencialismus odmítá víru v Boha, jedinou jistotou je smrt.

Kniha se věnuje absurditě světa, který hledá smysl tam, kde žádný není (hrdina nemá a nepotřebuje žádný důvod pro své činy).

Kniha je psána ich-formou. Ke psaní použil autor spisovný jazyk. Objevují se zejména krátké, nerozvinuté věty, mající pouze informační smysl a citově nezabarvená slova – Mersaultova nezúčastněnost a lhostejnost. Časté jsou také vnitřní monology a filozofické otázky.

Albert Camus je často porovnáván s Franzem Kafkou. Kafka viděl Josefa K. jako odsouzeného, naopak Camus odsouzení vnímá, ale přesto poukazuje i na možnost situaci zvrátit. Další zajímavostí je to, že Kafka své postavě nechal pouze křestní jméno, naopak Camus pouze příjmení.

VI) Okomentovaný citát

V dálce bylo vidět tu scvrklou tmavou hmotu skaliska, zahalenou oslňujícím oparem světla a mořského prachu. Vzpomněl jsem si na chladivý pramen za skaliskem. Potřeboval jsem slyšet znova hrkot jeho vody, cítil jsem potřebu uniknout slunci, námaze a ženskému pláči, potřebu vyhledat ten stín a jeho pohodu. Ale když jsem přišel blíž, uviděl jsem tam znova toho Raymondova mládence.

Témata, do kterých materiál patří