Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




10_červen

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (92.67 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

I) Bibliografické údaje

Název: Jeptiška

Autor: Denis Diderot

Vydavatel: nakladatelství Omega

Vydání: 2. vydání

Verze: knižní verze

II) Základní informace o autorovi

Denis Diderot se narodil 5. října 1713 v Langres (Champagne, Francie). Základní vzdělání získal na jezuitské škole v Langres, dále studoval na Collège d'Harcourt v Paříži. Nejdříve se chtěl stát knězem, později svůj názor změnil a chtěl být právníkem, ale nakonec se roku 1743 rozhodl stát se spisovatelem. Ve stejném roce se také oženil s Antoinettou Champion (římská katolička – Diderot má neshody s otcem) a v říjnu téhož roku se páru narodila holčička jménem Angelique. Diderotovým blízkým přítelem byl Jean-Jacques Rousseau, který ovlivnil některá jeho díla a smýšlení. Další událostí, která Diderota velice ovlivnila, byla smrt jeho sestry, způsobená přepracováním v klášteře. Předpokládá se, že právě toto bylo předlohou pro román Jeptiška a celkový negativní vztah k církvi. Diderot byl po celý život velmi chudý, a tak aby mohl dát své dceři věno, musel prodat svoji sbírku knih ruské carevně Kateřině II. Mezi lety 1773 a1775 působil v Petrohradě jako carevnin knihovník. Denis Diderot zemřel 31. července 1784 na střevní potíže (je pochován v kostele svatého Rocha v Paříži). Diderotovi potomci přenechali jeho obrovskou knihovnu již zmíněné carevně, a ta ji později věnovala Ruské národní knihovně.

Dílo:

Diderot začal svoji kariéru překlady různých vědeckých spisů (občas připojil i vlastní poznámky). Až v roce 1776 napsal svoje první dílo Filozofické myšlenky – shoduje se s Voltairovým tzv. rozumovým náboženstvím (zabývá se rozumovou stránkou existence Boha a rozumovými důkazy Boží existence). O rok později napsal alegorii Procházka skeptika, ve které zesměšňuje křesťanství. V dalších dílech už existenci Boha odmítá.

Diderot vedl skupinu tzv. encyklopedistů. Práce na Encyklopedii trvala celé skupině přes 20 let a byla několikrát zakázána kvůli církevnímu odporu. Za svá díla a názory byl i na krátkou dobu uvězněn.

Byl jedním z nejvýznamnějších osvícenců. Osvícenství byl myšlenkový proud nahrazující křesťanskou víru, fantazii, předsudky za víru ve vlastní rozum, vědu a techniku. Osvícenci věřili, že se dá rozumem objasnit, vyřešit a vysvětlit všechny problémy a záhady. Typickým hrdinou osvícenských děl je Robinson, který díky rozumu dokázal sám přežít v nejnepříznivějších podmínkách.

Jako filozof dospěl Diderot k materialistickému pojetí světa.

Diderot se také zabýval estetikou (Pojednání o kráse, Salóny, Esej o malířství), je autorem několika divadelních her (Nemanželský syn neboli Zkoušky ctnosti, Otec rodiny) a nesmíme opomenout ani jeho prozaická díla (Jakub fatalista a jeho pán, Jeptiška, Upovídané šperky).

III) Děj

Témata, do kterých materiál patří