Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.09 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

12. Bezpečnost při tělovýchovných procesech a tělesná kultura u starověkých civilizací + Trojskok - technika, metodika

BEZPEČNOST PŘI TĚLOVÝCHOVNÝCH PROCESECH

  • přestože sport má mnoho kladů, má také zápory. Jeho negativem je, že intenzivně prováděné tělesné cvičení mohou vést ke zranění.

  • tímto odvětvím se zaobírají lékaři a specialisté, kteří provádějí dokonce i analýzu vzniku úrazů při tělovýchově a sportovní činnosti

  • výsledky, na kterých se nepodílejí jen lékaři, ale i učitelé a trenéři, jasně ukazují, že mnoho úrazů se stává kvůli neznalosti, podcenění zásad úrazové zábrany. Při respektování základních zásad bezpečnosti by se dalo zabránit většině úrazů ať v tělesné výchově, nebo při sportovní činnosti.

Úrazovost ve školní TV

  • je jasné, že ve školních podmínkách je ohrožení úrazem mnohem menší, než při sportovních činnostech. Záleží hlavně na podmínkách vyučujícího procesu. Zásadní roli tu hraje kvalifikovaný pedagog, který je schopen zajistit pořádek a kázeň, ale také jsou důležité objektivní podmínky

Úrazovost v TV jednotkách a při rekreaci

  • v tomto odvětví je úrazovost stále závažným problémem. Jeto zapříčiněno samotným charakterem sportu, který provozujeme. Takovéto sporty jsou nazývány rizikové (box, sjezd na lyžích, skoky do vody, horolezectví, atd.) I přes stále se zlepšující technologie na zajištění bezpečnosti je nutno dbát na odbornost, kterou sport vyžaduje a na jeho obtížnost. Netrénovaný jedinci se nemůžou bez rizika posadit např. za volant formule 1. ale nelze vyloučit jevy jako jsou náhoda, nebo i selhání lidského faktoru.

Problém nedisciplinovaného jedince

  • tento jedinec také přispívá svým dílem k časté úrazovosti při tělesné výchově a sportu. Například nedbá pokyny trenéra, rozhodčích, lékařů a celkově nerespektuje pravidla. Také se zvyšuje riziko zranění pokud cvičí s nedoléčeným zraněním či nedodržuje správnou životosprávu. Ke zranění přispěje, když bude mít nedokonalou, či neúplnou výstroj (záchranné vesty, chrániče, atd.)

Přeceňování vlastních sil

  • k tomu dochází například tehdy, chce-li závodník za každou cenu vyhrát a nedokáže dostatečně své schopnosti odhadnout

  • nutno také počítat s vnějšími vlivy, ja jsou povětrnostní podmínky, nevhodný terén, nebo nedostatečné materiální podmínky

Problém dopingu

  • jak při závodech, tak při vlastním tréninku je užívání zakázaných látek nebezpečné, zvláště pro trénovaný organismus. Může způsobit nekontrolovatelné vyčerpání organismu, a nebo při delším užívání celkovou změnou v organismu patologického charakteru. Každý sportovec i trenér mají zejména morální odpovědnost za užívání dopingu. Takže se nabízí etická otázka k užívání těchto prostředků, jedni ji mají, druzí ne. Z tohoto důvodu probíhají na velkých sportovních soutěží antidopingové zkoušky. Užívání zakázaných látek má spíše psychický charakter. Navíc některé látky mají výrazné vedlejší účinky, které jsou někdy i pro život nebezpečné. Například některé druhy povzbuzujících látek: - narkotická analgetika (morfium, kokain, kodein), kofein, anabolické steroidy (dianobol, stenolon,..)

Témata, do kterých materiál patří