Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




13AB-Peněžní, směnárenské a devizové služby

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (168.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pro zlepšení fyzického zdraví se obecně doporučuje:

udržování optimální hmotnosti,

zlepšení kardiovaskulárního fitness,

zlepšení svalové síly,

docílení dostatečné ohebnosti těla,

dodržování zdravé výživy,

omezení příjmu zdraví škodlivých látek (cigarety, alkohol, drogy),

dostatečná doba spánku.

Spojitost mezi fyzickým a duševním zdravím jednoznačně dokazuje fakt, že pravidelně vykonávané cvičení působí na mysl, která má možnost odpoutat se od všedních starostí a přináší tak dobrou náladu. V poslední době už neplatí pravidlo „pro krásu se musí trpět“, které bylo v minulosti velmi rozšířené. Úmyslem wellness životního stylu a tím pádem filozofií wellness center a jiných zařízení, je poskytnout zákazníkům pocit hýčkání, relaxace a odpočinku.

Duševní zdraví

Význam duševního zdraví ve vazbě na celkové zdraví člověka byl v minulosti dosti opomíjen. Hlavní zřetel byl kladen zejména na zdraví fyzické. Každý člověk je jedinečný a měl by najít svou vlastní cestu sebepoznání. Díky znalosti vlastního já se člověk může ve svých emocích a postojích lépe zorientovat. Emoce doprovází každou životní situaci, která nastává a ovlivňuje jedince v chování a citovém rozpo-ložení. Možnost ovlivňování svých emocí ulehčuje chování v běžných i krizových životních situacích. Pro duševní zdraví je velmi důležitý rozvoj vnitřní osobnosti. Zásadní je schopnost určit zdroj radosti a naplnění v životě. Psychoterapeutické cvičení je technika, která může být použita právě pro vlastní rozvoj osobnosti. Základním principem a hlavním cílem cvičení je naučit se kontrolovat své tělo a mysl, nenechat se ovládat emocemi a především uvědomit si vlastní odpovědnost za svůj stav.

Existují speciální terapeutické techniky a programy, které se snaží naučit člověka správnému vnímání světa, přijmout vlastní já, vypořádat se se všedními i nevšedními starostmi dnešního uspěchaného života. Jedná se například o různé druhy meditace, gestalt terapii, autogenní trénink Schultze, vizualizaci atd.

Působení na psychické zdraví se odráží i na zdraví fyzickém. Jsou známy psychosomatické choroby, které jsou zapříčiněny strádáním z psychické nerovnováhy. Mnohdy pocit harmonie a štěstí dokáže vyléčit choroby, na které už žádné léky nezabírají.

Obecná doporučení pro zlepšení duševního zdraví:

poznání sebe sama,

zlepšení svých charakterových vlastností,

vlastní relaxace a meditace,

vyjádření svých pocitů,

vypořádání se se stresem a napětím,

hovoření o problémech,

stálé sebezdokonalování ve znalostech a schopnostech.

Ostatní dimenze

Pro dosažení kvalitního života je potřeba zvyšovat úroveň fyzického a duševního stavu, ale i ovlivňovat sociální dimenzi, která na člověka působí. Každý je ve vztahu s okolním prostředím, které na něj pozitivně i negativně působí. Snahou wellness životního stylu je být v harmonii se svým okolím, tedy blízkými lidmi, přírodou a ostatní společností. Hlavní myšlenkou je pochopení sociálních odlišností, snaha o budování kvalitních vztahů v rodině, s přáteli. Komunikace s okolím by měla přinášet naplnění a obohacování.

Témata, do kterých materiál patří