Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




28 Studená válka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.78 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

V roce 1956 egyptský prezident Násir zestátnil Suezský průplav (který vlastnila Británie s Francií) a proto se Británie s Francií dohodla s Izraelem na spojenectví proti Egyptu, kdy se Izraeli podařilo obsadit sinajský poloostrov až k Suezu, který obsadili Británie s Francií, ale silně protestoval SSSR, který hrozil útokem na západ a i USA byli proti agresi vůči Egyptu a tak musely Británie s Francií vzít zpátečku . Od té doby jsou západoevropské státy ve vleku USA a nepokoušejí se o samostatnou velmocenskou politiku.

V roce 1967 proběhla tzv. šestidenní válka, kdy se opět arabské státy pokusily zničit Izraelský stát, ale Izraelci se plány dozvěděli a postupně porazili jeden stát po druhém, obsadili Jeruzalém, Sinajský poloostrov, a Golanské výšiny, jimiž si zajistili bezpečné hranice, ačkoliv právně patří Golanské výšiny Sýrii. (Slavní velitelé Židů byli Moše Dajan a Ariel Šaron (který byl na přelomu tisíciletí i izraelským premiérem)

V roce 1973 došlo k tzv. Jomkipurské válce – během které se Arabové opět spojili proti Izraeli a tentokrát Izreal zaskočili, kdy hrozilo, že Izreal použije zbraň poslední odplaty (atomové bomby, které měli být svrženy na metropole arabských států, které bojovali proti Izreali) ale naštěstí došlo na frontě k obratu a Izraelci útok odrazili.

Další z významných krizí druhé poloviny 20. století byla Karibská krize, která začala revolucí na Kubě, kdy byl svržen kubánský diktátor Batista, za jehož vlády byla Kuba, dovolenkovou destinací Američanů, kteří se zde chovali jako v kolonii, kdy na Kubě bylo velké množství KAsín a „bordelů“ a prostí Kubánci se měli velmi špatně, jelikož půdu na Kubě drželi také bohatí Američané – hlavní vývozní artikl byl třtinový cukr, který se vyvážel především do USA. Ale Batista byl roku 1959 svržen a nastoupil místo něj Fidel Castro, který provedl řadu reforem, kdy zlepšil situaci obyčejných Kubánců, proběhla pozemková reforma a zestánění cukrovarů na Kubě. Castrův spolupracovník byl Che Guevara. USA protestovali a Catro nabídl náhradu Američanům za zestátněné cukrovary. Castro nebyl komunista – to byl jeho bratr Rauol a Che Guevara. Castro se chtěl s Američany domluvit, ale Američané udělali to nejhorší co mohli – vyhlásili embargo na dovoz kubánského cukru, čímž si mysleli, že Kubu položí na kolena. Castrovi tak nezbylo nic jiného než odjet do Moskvy a požádat o pomoc, kterou okamžitě dostal a kubánský cukr se prodal do SSSR a východního bloku, kdy Kuba získala zbraně z Československa (Československo bylo zbrojním dodavatelem do mnoha rozvojových států) a Kuba se stala satelitem SSSR, což byla pro USA černá můra, proto se pokusili Castra svrhnout, kdy CIA podpořila kubánské emigranty a došlo k vylodění v zátoce sviní v roce 1961, které ale skončilo fiaskem, kdy bylo Castrem poraženo v samém zárodku.

Témata, do kterých materiál patří