Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Antropogeneze druhu Homo sapiens - Helena Šlehoferová - 3DS.2.pol.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (258.22 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Antropogeneze druhu Homo sapiens

Seminární práce z biologie

Praha 2019

Helena Šlehoferová

Obsah

  1. Úvod

  2. První hominidé

  3. rod Australopithecus

    1. Australopithecus afarensis

    2. Australopithecus africanus

  4. rod Homo

    1. Homo habilis (člověk zručný)

    2. Homo erectus (člověk vzpřímený)

    3. Homo heidelbergensis (člověk heidelberský)

    4. Homo neanderthalensis (člověk neandrtálský)

    5. Homo sapiens (člověk rozumný)

  5. Závěr

  6. Seznam literatury

  1. Úvod

V této seminární práci se zabývám antropogenezí (proces vzniku a vývoje) rodu Homo sapiens. Homo sapiens, neboli „člověk rozumný“, či „člověk moudrý“, je latinské označení pro jediného současně žijícího zástupce rodu Homo. Rozeberu vývoj od prvních hominidů až po dnešního člověka. Dozvíte se o dataci a lokaci, o jejich stavbě těla – tj. výšce, váze, objemu mozkovny, jedinečných znacích, nebo například o různých dovednostech, které ve své době ovládali.

Mnohé archeologické nálezy nám naznačují historii dřívějšího života na Zemi. Paleontologové nalézají po celém světě artefakty, které nejen zodpovídají mnoho otázek, ale také podněcují nové. Stále je nám velkou záhadou, jaký je vlastně původ člověka. Vědci se často dohadují o tom, odkud přišel a kdo všechno byli jeho prehistoričtí předkové. S každým novým objevem se znovu aktualizují dosavadní představy o této tématice.

Současně existuje spousta interpretací o vzniku člověka a jak se vyvinul v dnešní podobu. Tato práce se opírá o Darwinovu, respektive evoluční teorii, která definuje vznik a vývoj druhů přirozeným výběrem silných jedinců a eliminaci těch méně adaptabilních, a že se člověk vyvinul z dnes již vymřelých druhů. Stále však existují pochybnosti o tom, zdali je tato teorie pravdivá. Mnozí lidé věří nikoliv v evoluční teorii o vzniku života, nýbrž ve kreační, tj. věří, že život vznikl nadpřirozeným zásahem Boha. Ať už to bylo jakkoliv, jedná se o individuální interpretaci každého člověka a žádná není špatná, ani správná.

S antropogenezí souvisí 2 klíčové pojmy. Hominizace (=polidštění) je proces tělesných a sociálních změn vedoucí k vývoji typických lidských znaků, jako např. změna tvaru páteře, zploštění hrudníku, nebo změna tvaru a délky končetin. Sapientace na tento proces navazuje, umožnila vývoj mozku, psychiky a abstraktního myšlení. Tyto dva procesy byly klíčové ke vzniku člověka jak ho známe dnes.

  1. První hominidé

Skrze mnoho vědeckých studií a nálezů máme fyzické důkazy o tom, že lidé a opice mají společného předka (Aegyptopithecus). Vyvinuli jsme se z úzkonosých primátů. Náš nejbližší příbuzný je šimpanz, se kterým sdílíme přes 90 % genetické informace. Před 5 miliony let se oddělil z vývojové větve se společným předkem člověka a začal se vyvíjet jako samostatný druh. Z prvních hominidů (např. Sahelanthropus, Orrorin, Ardipithecus) postupně vznikl v Africe rod Australopithecus, a poté rod Homo zhruba před 3 miliony let. Domníváme se podle nálezů kostí, že i nejstarší známí hominidé už byli schopni bipedie (chůze po dvou) a polovzpřímeného pohybu, i když stále měli uzpůsobené nohy ke šplhu po stromech díky palci oddělenému daleko od zbytku prstů. Komunikovali skrze primitivní zvuky a gestikulaci a měli o trochu větší mozkovnu, než šimpanzi.

Témata, do kterých materiál patří