Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Antropogeneze druhu Homo sapiens - Helena Šlehoferová - 3DS.2.pol.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (258.22 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

(odlitek originálního nálezu lebky rodu Sahelanthropus

zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Sahelanthropus_tchadensis)

  1. rod Australopithecus

Australopitékové žili zhruba před 4 – 2 miliony let. Rozdělují se na 2 typy, robustní a gracilní. Tyto názvy jsou odvozeny z důvodu rozdílné stavby lebky. Robustní australopitéci byli většího vzrůstu, měli obrovské nadočnicové oblouky, mnohem větší čelist a žvýkací svaly. Směřovali ke slepé vývojové větvi, zatímco gracilní australopitékové jsou považování za předchůdce člověka. U tohoto rodu mizí chytací palec na noze ke šplhu na stromech a postupně se utvořila noha uzpůsobená k bipedii.

3.1 Australopithecus afarensis

Žil před 4 – 3 miliony let v lesním prostředí. Světově známou fosilií je Lucy nalezená roku 1974 v Etiopii ve východní Africe, zhruba 3,2 miliony let stará. Objem mozkovny měl podobný šimpanzi (cca 380 cm3), výšku zhruba 1 m a váhu kolem 30 kg. Jedná se o gracilního australopitéka a paleontologové našli mnoho kostních nálezů tohoto druhu, což ho činí jedním z relativně dobře poznaných australopitéků. Měl výrazné nadočnicové oblouky a čelo mu ubíhalo dozadu. Ještě se mu neutvořil bradový výběžek a byl již schopný bipedie.

3.2 Australopithecus africanus

Žil před 3 – 2 miliony let v jižní Africe. Mezi nejznámější objevy tohoto druhu patří Taungské dítě. Jedná se o vůbec první nález jedince z rodu Australopithecus. Měl objem mozkovny zhruba 460 cm3, byl vysoký 125 cm a vážil 35 kg. Měl masivní žvýkací aparát a živil se převážně rostlinnou potravou.

  1. rod Homo

4.1 Homo habilis (člověk zručný)

Žil ve východní Africe před 2,3 – 1,5 miliony let. Pozůstatky našich nejstarších předků z rodu Homo byly nalezeny v Olduvajské rokli, později byly kosti stejného druhu nalezeny také v Keni, a spolu s nimi první jednoduché kamenné nástroje (např. pěstní klín), které byly využívány hlavně ve spojení s procesy úpravy potravy. Měl vzpřímenou postavu a ploché čelo. Stěhoval se za potravou, vyráběl si nástroje a byl všežravcem. Tento hominid měřil cca 125 cm a vážil 40 kg, objem mozkovny měl kolem 700 cm3. Vzhledem k hominizaci a sapientaci došlo ke změně vzhledu a ke komplexnějšímu myšlení, než měly předešlé druhy.

4.2 Homo erectus (člověk vzpřímený)

Žil zhruba před 1,8 miliony – 250 tisíci lety. Jako první migroval do Eurasie, což vedlo ke vzniku Homo neanderthalensis v Evropě a Homo floresiensis v Asii. Měl objem mozkovny 775cm3 – 1225 cm3, tedy výrazně větší, než jeho předchůdci. Měřil v průměru 165 cm a vážil cca 55 kg. Živil se lovem, sběrem potravy. Využíval ohně, díky kterému měl k dispozici teplo, světlo, lepší tepelnou úpravu potravy a ochranu před predátory. Měl mohutné nadočnicové oblouky a zkrátila se mu obličejová část.

4.3 Homo heidelbergensis (člověk heidelbergský)

Témata, do kterých materiál patří