Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Tahák

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.74 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1) Rozdíl mezi asynchronním s kotvou a synchronním

Asynchronní - Vinutí rotoru složeno z Al (nebo Cu) tyčí, spojených čelnými kruhy. Tyče jsou uloženy v rotorovém paketu. Jednoduchý, robustní motor. Po připojení 3-fázového statorového vinutí na 3-fázovou síť vznikne kruhové točivé magnetické pole s otáčkami. V závitech (tyčích) rotoru se indukuje napětí a tím vinutím (tyčemi) začne téct proud. Tento proud vyvolá magnetické pole, které podle Lencova zákona působí proti točivému magnetickému poli statoru.

Synchronní - Stator je v zásadě stejný jako u asynchronního motoru. Je opatřen střídavým, obvykle trojfázovým vinutím. Na rotoru je soustava pólů, buzených stejnosměrným proudem, u menších motorů jsou použity permanentní magnety. Přivádíme-li do statorového vinutí trojfázový proud, vzniká točivé magnetické pole, které je schopno s sebou unášet magnetové kolo buzeného rotoru. Takto působí synchronní motor, který se po roztočení otáčí současně s točivým magnetickým polem přesně synchronními otáčkami. Ty se nemění ani při zatížení. Rotor synchronního stroje se tedy otáčí současně s točivým magnetickým polem statoru.

2) Snímač mechanického napětí – tenzometr

Tenzometr je měřidlo přetvoření v malé oblasti zatěžovaného tělesa, lze na něm odečítat velmi malé délkové změny.

Tenzometry jsou: mechanické, optické, elektrické, akustické, pneumatické, případně kombinované. Běžné jsou tenzometry elektricky odporové, u nichž je mírou namáhání odpor měrného drátku, měnící se jeho přetvořením. Drátek (nebo fólie či polovodičová destička) přilepený na povrchu tělesa, je napájený elektrickým proudem, jehož změny se měří, registrují a vyhodnocují speciálními přístroji.

Vlivem zatížení materiálu nastávají deformace. Deformace se projevují i na povrchu materiálu. Tato změna se přenáší na tenzometr, který takto mění svůj odpor, jež je lineárně úměrný prodloužení na povrchu materiálu.

3) SMART snímače

Jádrem snímače v provedení smart je procesor (mikropočítač), což umožňuje kvalitativně novou úroveň komunikace snímače s okolím, kterou doplňuje místní prezentace výsledků měření s velkou přesností. Podstatnějším přínosem je přítomnost dalších funkcí, jako jsou např. volba rozsahu, seřízení nuly, nastavení pásma necitlivosti, linearizace, kompenzace vlivů prostředí a autodiagnostika, přítomnost korekčních a kalibračních obvodů atd. Obrovskou výhodou je především to, že vše se nachází přímo u zdroje dění, tj. ve společném tělese snímače. Díky těmto funkcím je možné korigovat nepříznivé vlivy okolí a spolu s autokalibrací výrazně zpřesnit hodnoty dodávané dalším členům regulačního obvodu

4) Analyzátory plynu (O2)

Tepelně magnetické analyzátory plynů využívají silový účinek magnetického pole vtahujícího paramagnetické plyny, které se ohřevem stávají diamagnetickými. Analyzovaný plyn proudí dvěma větvemi, mezi nimiž je v silném magnetickém poli s indukcí B nemagnetická měřící trubice a topné vinutí s vyvedeným středem. Ohřevem topného odporu se analyzovaný plyn stane diamagnetickým a z prostoru magnetického pole je vytlačován nově nasávaným paramagnetickým plynem. Tím dochází k ochlazování druhé části topného vinutí, odpovídajícímu množství plynu proleklého příčnou větví. Vliv teploty okolí i vlastního plynu se eliminuje termostatováním měřícího systému.

Témata, do kterých materiál patří