Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




7. biosféra

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (109.84 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Člověk a prostředí, chráněná území, ochrana životního prostředí

Za životní prostředí člověka považujeme vše, čím je člověk jako biologický druh ve vzájemném vztahu a co ho obklopuje

V celém svém vývoji se člověk přizpůsoboval podmínkám prostředí stejně jako ostatní živočichové, avšak na rozdíl od nich je postupně začal aktivně měnit a přizpůsobovat je naopak svým potřebám = Člověk své životní prostředí využívá, ovlivňuje, mění (úmyslně i neúmyslně), přizpůsobuje se mu a naopak životní prostředí ovlivňuje člověka.

Odlesňování, pastevectví, obdělávání půdy, vysoušení a naopak zavlažování, záměrné i nechtěné rozšiřování rostlin a živočichů vedlo ke změně přírodních ekosystémů.

V Historickém vývoji vztahu člověka k prostředí rozlišujeme 3 období:

  • Lovecko-sběračské – do mladší doby kamenné. Vliv člověka na prostředí můžeme posuzovat jako vliv ostatních skupin = tedy život v souladu s ekosystémem

  • Zemědělsko-pastevecké – způsob trvá až do středověku – změny vyvolané činností člověka byly trvalejší a často nevratné (těžby, domestikace zvířat) – taky zakládání měst a nárůst populace způsobily první vážně regionální změny prostředí.

  • Průmyslové – posledních 400 let přineslo zatím největší změny v prostředí – věda a technika ovlivnily růst lidské populace, člověk ovlivňuje své životní prostředí zemědělství, průmyslem, dopravou atd..

Problémy životního prostředí:

  1. Problémy technicko – ekonomické (souvisejí s rychlým čerpáním surovin)

  2. Problémy ekologické (patří k ním znečistění základních složek prostředí)

  3. Problém ohrožení planety válkou

  4. Problémy civilizačních chorob

  5. Problémy sociální (souvisejí s koncentrací obyvatel do měst)

  6. Další faktory jsou: hluk, radiace, zvyšování množství odpadů

Znečištění ovzduší

Do ovzduší unikají látky všech skupenství, únik škodlivin se nazývá emise – ty dělíme na pevné (saze, prach) a plynné (oxid uhličitý – skleníkový efekt, oxid siřičitý – příčina kyselých dešťů a způsobuje opadávání listů a jehlic, freony – ničí ozónovou vrstvu). Reakcemi nečistot ve vzduchu vznikají imise – ty dopadají zpět na zemský povrch a podílejí se na vzniku smogu

Znečištění vody

Na znečistění vody se podílejí vypouštěné odpady, spad z ovzduší, moře znečištěná ropou. Můžeme rozlišit znečištění:

- Biologické – močůvky, fekálie, atd..

- Chemické – způsobené například ropnými produkty, těžkými kovy, průmyslovými hnojivy – které obsahují dusík a fosfor a ty způsobují tzv. eutrofizaci vody (dojde k přemnožení řas, sinic a bakterií – dojde k obrovské spotřebě kyslíku a úhynu všech organismů ve vodě. Voda je mrtvá a hnilobně páchne.

- Fyzikální – způsobené např. odpadním teplem z elektráren, radioaktivní záření, atd..

Témata, do kterých materiál patří