Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Lilie Zlatohlávek - referát

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.04 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

3. Pěstování

U nás se přírodní druh lilie zlatohlavé moc často nepěstuje, pěstují se spíše hybridy této rostliny. Jednotlivé odrůdy a hybridy se liší barvou květů a barvou květních plátků. Nejlépe rostou v polostínu a v dobře propustné vápnité půdě. Půdní reakce by měla být spíše kyselá, jen některé odrůdy vyžadují více vápníku. V dobrých podmínkách se dokáže vyšplhat až do výšky přesahující jeden metr. Na přímém slunci chřadne a úplný stín také nesnáší. Půda musí být dobře zásobována vodou po celý rok, v jakémkoliv ročním období. Cibule lilií nejsou nikdy v úplném klidu, proto nakoupené cibule mají být zdravé, nepřeschlé. Před sázením musíme odříznout poškozené kořeny a zčernalé části šupin. Osvědčuje se cibule před sázením namořit po dobu 30 až 60 minut v roztoku Fundazolu, Rovralu, Topsinu v koncentraci 0,4 %.

Jak a kdy sázet lilie

Optimální doba pro sázení je na podzim (září, říjen). Dobře přezimované cibule se sázejí i na jaře (březen, duben i květen). Liliím vyhovuje svažitý pozemek nebo záhon s dobrým odtokem vody. Při sázení vyhloubíme jamku na šířku i výšku rýče, je-li třeba, dáme na dno drenáž ze štěrku nebo úlomků tašek, cihel apod. Překryjeme vrstvou kompostní země, na ní položíme cibuli a obsypeme ji pískem. Cibule se musí zasadit tak, aby byla v hloubce trojnásobku výšky cibule. Potom se přidá zbytek země a vše se dobře zalije vodou.

Péče o rostlinu

Zimní kryt

Lilie jsou v našich klimatických podmínkách mrazuvzdorné, ale špatně snášejí zamokření v době vegetačního klidu (deštivé zimy). Můžeme je na zimu krýt plechem, sklem, chvojím apod., ne ale folií. Mezi zemí a krytem musí zůstat vzduchová mezera, alespoň 1 cm. Můžeme také nad liliemi udělat nakopčení asi 10 cm půdy, aby přes zimu odtekla přebytečná voda do stran.

Zálivka a hnojení

Během vegetace lilie důkladně zaléváme, nejlépe podmokem. Lilie vyžadují hodně živin, nejprve na jaře - plné hnojivo (Cererit, NPK, Herbasyn ) - podruhé hnojíme, když jim narůstají malá poupátka. Po odkvětu hnojíme pouze draselnými hnojivy (nikdy hnojiva, kde je dusík !). Během vegetace (přidáváme při chemické ochraně proti škůdcům a houbovým chorobám) jsou výborná hnojiva na list jako je Vegaflor, Harmavit, Wuxal v dávce 30 ml na

10 l vody.

Ochrana proti škůdcům

Proti mšicím, žravým škůdcům i proti houbovým chorobám, používáme stejné přípravky jako u mečíků. Dáváme pozor na rumělkově červené brouky zvané (“chřestovníček liliový“), který je v některých oblastech namnožen. Klade totiž vajíčka, z nich se vylíhnou housenky, které pak ožírají poupata, ale i listy lilií. Nechá se hubit chemicky, ale stačí občas dělat kontrolu porostu, jakmile ho objevíte, tak ho rukou zmáčkněte.

Přemokřené stanoviště a přílišné vlhko. Jednostranné přehnojení dusíkatými hnojivy. Příliš alkalickou půdu (až na výjimky). Nemají rády letní úpal a přehřáté půdy.

Témata, do kterých materiál patří