Lilie Zlatohlávek - referát
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Úvod
Mým úkolem je shromáždit informace o rostlině, kterou jsem si vybral po zdlouhavém uvažování a vyřazování rostlin, o kterých nejsou informace lehce dostupné v atlasech a na internetu. Přemýšlel jsem o rostlinách jako je cedr, fíkovník, nebo ibišek.
Pomyslné ukazovátko nakonec ukázalo na notoricky známou okrasnou rostlinu, kterou je lilie zlatohlávek. Je to rostlina známá mezi profesionálními i domácími zahradníky, ale i mezi námi nezasvěcenými do světa pěstování okrasných rostlin. Lilie jsou odjakživa symbolem krásy a míru. Lilii jsem si vybral také proto, protože ji neznám jen od nás a z atlasů, ale viděl jsem ji pěstovat téměř po celé Evropě, tedy kde jsem byl na letní dovolené a podobně.
Jasným cílem vypracování práce je shromáždění dostupných informací a jejich skloubení s informacemi z mého okolí, ale také něco málo z mé hlavy. Realizace projektu na biologii mi zabrala přibližně dva týdny a tak doufám, že za ní budu dobře bodově ohodnocen, a že se také bude líbit všem čtenářům dalším kvartánům, až budou mít za úkol práci vypracovat.
Lilie zlatohlávek, český název, není jediným. Používá se také lilie zlatohlavá, a také latinský název lilium martagon. Lilie zlatohlávek také není jedinou odrůdou u nás pěstovanou, v ČR se vyskytují dva druhy lilií, zlatohlavá a cibulkonosná, oba druhy jsou u nás chráněné podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb., a jsou řazené do skupiny „ohrožené druhy“
Zařazení do systému
Říše: rostliny(plantae) Podříše: vyšší (cormobionta) Oddělení: krytosemenné (magnoliophyta) Třída: jednoděložné (liliopsida) Čeleď: liliovité (liliaceae) Rod: lilie (lilium) Druh: lilie zlatohlávek (lilium martagon)2.Lilie zlatohlávek - popis
Lilium martagon je vytrvalá, cibulnatá bylina dorůstající výšky od 30 cm až po výšku přesahující jeden metr s oblou a obvykle červeně skvrnitou, přímou lodyhou. Vytrvává složenou šupinovitou cibulí vejčitého tvaru a žlutozelené barvy Její podlouhlé, kopinaté a obvejčité, listy jsou na bázi zúžené v široký řapík, prostřední listy často vyrůstají po pěti až po osmi v přeslenu.
Na vrcholu stonku rozkvétá asi 3 - 10 květů na převislých stopkách a podlouhlé okvětní lístky s tuhou konzistencí jsou obloukovitě ohnuté na zpět, většinou mají purpurovou barvu. Květy některých kříženců mívají i bílé, nebo červené zbarvení, nikdy však nezáří. Lilie kvete od června do srpna.
Plodem lilie zlatohlávek je ostrohranná tobolka, která po dozrání praskne a vítr z ní roznáší plochá světle hnědá semena.
Výskyt
Lilie zlatohlávek se vyskytuje roztroušeně, prakticky všude. Celkově roste zejména ve střední, východní a jihovýchodní Evropě a v mírném pásu Asie. Vyskytuje se také v suboceánských klimatech v Evropě. Lilie zlatohlavá preferuje pro svůj růst listnaté i smíšené lesy a výživné, humózní, vápnité a dobře propustné půdy i v horských oblastech naší republiky. U nás se pěstuje také jako okrasná rostlina.