Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ptáci zástupci

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Ptáci systém

Přiřaďte ptačí řády k jednotlivým charakteristikám.

sovy (kalous ušatý), hrabaví (koroptev polní), svišťouni (rorýs obecný), pěvci (havran polní), tučňáci (tučňák císařský), měkkozobí (hrdlička zahradní), kukačky (kukačka obecná), potápky (potápka roháč), brodiví (čáp bílý), veslonozí (kormorán velký), šplhavci (datel černý), běžci (pštros dvouprstý), papoušci (andulka vlnkovaná), dravci (káně lesní), vrubozobí (kachna divoká)

  1. Zakrnělá křídla, chybějící hřeben hrudní kosti, nízký stupeň pneumatizace kostí. Výskyt pouze na jižní polokouli, vejce vysedává samec.

běžci (pštros dvouprstý)

  1. Ztráta schopnosti létat, specializace k plavání a potápění, silná podkožní tuková vrstva. Výskyt v koloniích na jižní polokouli.

tučňáci (tučňák císařský)

  1. Vodní ptáci, přizpůsobení k plavání a potápění. Z rostlinného materiálu si staví plovoucí hnízda na vodě. Lemovaná noha.

potápky (potápka roháč)

  1. Výskyt v blízkosti vod, veslovací noha, mohutný hrdelní vak. Hnízdí v koloniích na stromech.

veslonozí (kormorán velký)

  1. Ptáci s dlouhýma nohama, protáhlým štíhlým krkem a dlouhým zobákem. Redukované hlasové ústrojí, hnízdí na stromech nebo budovách.

brodiví (čáp bílý)

  1. Velká vázanost na vodu, rohovité lamely na okraji zobáku, plovací blána a kostrční žláza. Dělí se na dvě skupiny – plovavé (loví kořist na hladině) a potápivé (za kořistí se potápí na dno). Nidifugní mláďata.

vrubozobí (kachna divoká)

  1. Mohutný zobák s měkkým ozobím, spár, velmi ostrý zrak a rychlý let. Nidikolní mláďata.

dravci (káně lesní)

  1. Krátký špičatý zobák, hrabavá noha (u samců často s ostruhou), mohutné vole. Typická polygamie a nidifugní mláďata.

hrabaví (koroptev polní)

  1. Ptáci s měkkým ozobím postrádající kostrční žlázu, k impregnaci peří slouží drobivý prach. Velké dvoudílné vole (sýrovitou hmotou krmí mláďata).

měkkozobí (hrdlička zahradní)

  1. Inteligentní ptáci s vyvinutým koncovým mozkem. Pohyblivá, s lebkou kloubně spojená horní čelist pomáhá při šplhání. Hákovitý zobák a pestré peří.

papoušci (andulka vlnkovaná)

  1. Ptáci využívající strategii hnízdního parazitismu. Noha s vratiprstem.

kukačky (kukačka obecná)

  1. Noční dravci s ostrým zobákem, výborným zrakem a sluchem. Typický je neslyšný let. Nestrávené zbytky potravy vyvrhují ve formě vývržků.

sovy (kalous ušatý)

  1. Ptáci výrazně specializovaní k dlouhému a rychlému letu. Slabé nohy slouží pouze k zavěšení, z rovné země téměř nejsou schopni vzlétnout. Za letu dokonce i spí. Někteří zástupci (kolibříci) patří mezi nejmenší ptáky vůbec (2 g) a živí se nektarem. Frekvence mávnutí jejich křídel je až 80krát za sekundu.

svišťouni (rorýs obecný)

  1. Stromoví ptáci s tuhým ocasním peřím, pevnou lebkou tlumící otřesy a dlouhým lepkavým jazykem. Hnízdí v dutinách ve stromech, které si sami budují.

Témata, do kterých materiál patří