Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pohyb

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (36 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

→ plochá noha = nedostatečné vyvinutí klenby

Onemocnění kostí:

artritidy = kloubní záněty:

  1. Dna = nadměrná konzumace potravin s puriny → konečný produkt metabolismu = kys. močová → krystaly se hromadí u kloubů, kde způsobí zánět a bolesti (léčba- dieta)

  2. Osteoartritida = důsledek opotřebování kostí věkem → hlavně klouby čelící velké námaze = kyčelní, kolenní, ramenní, bederní a krční část páteře → rozpadají se chrupavky, které normálně tlumí nárazy → kosti se vzájemně třou o sebe → bolest, omezení pohyblivosti

  3. Revmatická artritida= na povrchu kloubu vzniknou zánětlivá ložiska → zánětem uvolněné enzymy natráví povrch kloubu → vzniká zjizvená tkáň, která tvrdne a srůstá s kloubem, příčina = viry a chybná imunita (= bílé krvinky v domnění, že se jedná o cizorodou tkáň, ničí ji)

Svalová soustava

= spolu s kostrou tvoří 1 funkční celek → pohybovou soustavu

  • svaly jsou nejobjemnější skupinou, tvoří 40% celkové tělesné hmotnosti

  • lidské tělo cca 600 svalů

Stavba kosterního svalu:

  1. části: masitá část (=svalové bříško)/ šlachy

  • zákl. jednotka masité části → svalové vlákno – mnohojaderné, tvořeno myofibrilami

  • svalové vlákno → snopečky (10-100 svalových vláken spojených řídkým vazivem) → snopce → svalové bříško (snopce spojené vazivem) → svalová povázka (= na povrchu svalového bříška, tenký vazivový obal, obsahuje cévy a nervy) → k oběma koncům přechází sval ve šlachu (z kolagenních vláken) → upíná sval na kost (do periostu, okostice)

Stavba svalového vlákna:

  • mnohojaderné, v cytoplazmě svalového vlákna jsou myofibrily

  • myofibrily → stažitelné vlákno, tvořeno filamenty z kontraktilních proteinů → myosin (=dvojlomná bílkovina, tmavý) a aktin (= jednolomná bílkovina, světlý) → pruhovanost

  • základ myofibrily → sarkomem = základní válcovité úseky

Svalový stah:

  • myosin se nasouvá na aktin → zkracování délky myofibrily

  • dochází ke štěpení molekul ATP (potřeba E k pohybu)

  • nutná přítomnost Ca+2 iontů

→ podnět z vnějšího/vnitřního prostředí je přenášen dostředivou (senzitivní) drahou do CNS (vyhodnocení) → motorická (odstředivá) dráha → efektor (vykoná požadovanou činnost, většinou pohyb → sval)

→ přenos nervového vzruchuprahový podnět – dojde k podráždění neuronu → přenos vzruchu (skokový) – synapse (spoje nervových buněk: axodendritický/ axosomatický) → dochází ke zvýšení propustnosti pro Na+ , dochází k depolarizaci membrány = uvnitř membrány je kladný náboj, vně je záporný náboj → na konci neuritu dochází k vylití mediátoru do štěrbiny nervosvalové ploténky → vzniká akční potenciál membrány na svalovém vlákně a dochází k uvolnění Ca+2 iontů z endoplazmatického retikula.

→ natažení svalu: po stahu se Ca+2 ionty opět vážou do biomembrány ER, vazby mezi aktinem a myosinem se opět uvolňují → myofibrila se opět prodlužuje

Témata, do kterých materiál patří